| anonim_4396 a întrebat:

Care considerați voi că este cel mai mare inovator al tuturor timpurilor și de ce? happy

51 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Prima si ceea mai revolutionara inovatie a fost folosirea cercului pentru transport, adica ROATA!
Inainte, transportul se facea prin tractiune cu alunecare (tip sanie) sau corporala (in mana, pe umeri sau cu animale).
Inchipuiti-va, cum ar arata si ar functiona lumea fara roti (de exemplu la transport)!

regis
| regis a răspuns:

Eu as vota pentru Nikola Tesla, lumea de astazi ar fi fost total diferita fara el. Sau chiar de neimaginat.
Elon Musk e doar un temerar, un întreprinzător cu un fler aparte, poate chiar genial, dar nicidecum un mare un inovator.

| raMLesS a răspuns (pentru regis):

In ziua de azi nu mai ai exista inovatori pentru ca am descoperit deja aproape totul.
Restul le descopera marile echipe de oameni, cum ar fi urmatorul model de baterie, energie din frunze, etc laughing intelegi ideea.

| regis a răspuns (pentru raMLesS):

Un director al Biroului de Patente din Washington, un fel de OSIM american, a sugerat desfiinţarea acestui birou pe motiv că „tot ce se putea inventa s-a inventat deja".
Acest lucru se întâmpla pe la 1830...

| raMLesS a răspuns (pentru regis):

Ce vreau sa spun e ca de acum inainte inovatiile nu le mai face un singur om, ci echipe mari de oameni.
Lucrurile simple au fost descoperite deja.

| regis a răspuns (pentru raMLesS):

Nu as baga mana in foc. Si Edison a inovat prin echipa, dar in general lumea a fost revolutionata de indivizi. Cred ca cel mai recent de Steve Jobs si Bill Gates. Daca ai impredia ca tot ce a fost aimplu s-a inventat deja, cu siguranță te inseli amarnic.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Toti oamenii.

| relian a răspuns:

Cesar,ala este considerat cel mai mare om dat de omenire, cel putin pana acum.

| Dismally a răspuns:

Alexander Parkes / Leo Baekeland - cei care au creat plasticul. Nimic din ce avem astazi nu ar fi posibil fara plastic...

| CodrutElian1990 a răspuns:

Fiecare inovatie isi are locul ei. E ca si cum ai intreba: ce este mai important la o masa festiva: lingura sau furculita.

| anonim_4396 explică (pentru CodrutElian1990):

Sigur că lingura. happy Cu furculița nu poți mânca ciorbă. big grin

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, ambele sunt la fel de importante daca e o masa civilizata si cu pretentii.

| PainTech a răspuns:

Newton

Tipul a revoluționat mecanica, a făcut câteva chestii pe la optica (unul din primele telescoape funcționale și câteva observații la prismă) și așa, din plictiseala, a inventat și calculul integral.

| raMLesS a răspuns:

Ilon Musk

| Apokales a răspuns:

Din cate stiu Thomas Edison a inventat o gramada de chestii. Deci mizez pe el.

| SemJuizo a răspuns (pentru Apokales):

Din pacate Thomas Edison avea bani, altii munceau pentru el si el doar isi atribuia meritele. Unul dintre marii inventatori care au lucrat sub "obladuirea" lui a fost Nikola Tesla, adevaratul inventator al becului, de exemplu.
El, personal nu a inventat nimic.El doar finanta si breveta sub numele lui inventiile altora.

Deci eu as miza pe Nikola Tesla.Sau poti sa iti imaginezi cum ar fi fost viata fara curent alternativ, telecomanda sau raze angrycare mult timp i-au fost atribuite lui Wilhelm Conrad Rontgen)?
Desigur, cel mai probabil ar fi fost descoperite mai tarziu, dar nu stim cand si nu stim daca sub aceeasi forma, deci clar viata noastra ar fi fost diferita.
Din pacate, Tesla nu dispunea de finantare proprie si inventiile i-au cam fost "furate", ca de exemplu radioul, atribuit 2 ani mai tarziu de la inventia originala a lui Tesla, lui Marconi.
El a fost un fel de Nicolae Paulescu cu insulina (alt geniu), dar cu mult mai multe inventii la activ si cu un ideal mult prea indraznet pentru companiile de energie electrica: energia wireless gratuita.
Acesta a fost singurul proiect pentru care a obtinut finantare de la un bancher, dar a mintit in legatura cu motivul construirii turnului, iar cand acesta a aflat ca el dorea sa distribuie energie gratuita oamenilor, a stopat finantarea si a daramat tot ceea ce construise Tesla.

| AnatoliyMikhailov a răspuns (pentru Apokales):

Thomas a doar copiat creeatile lui Tesla

| Apokales a răspuns (pentru AnatoliyMikhailov):

Prima data cand aud asa ceva... ok.

| Apokales a răspuns (pentru SemJuizo):

Daca o luam asa, atunci eu mizez pe ala care a facut prima reactie chimica si a descoperit focul laughing. Ce ar fi facut astia fara foc, huh?
Chiar si Elon Musk l-a ales pe Thomas Edison cand a fost vorba de cine este inventatorul sau preferat si a mizat tocmai pentru puterea lui de finantare. Dar, ma rog, e o chestie de preferinte.

| SemJuizo a răspuns (pentru Apokales):

Era doar o informatie.Nu face rau nimanui happy O poti accepta sau o poti respinge.Nu e bai!
Doar nu mi se pare corect sa i se dea credit unui om care nu prea a facut mare lucru, in afara faptului ca a fost mai norocos si s-a nascut bogat.
Dar, da! E o chestie de preferinte.
O seara frumoasa!

| relian a răspuns (pentru SemJuizo):

Serios asa spui tu ca ar fi sau ai citi pe undeva? Afla ca Tesla cat a lucrat pentru Edison na inventat absolut nimic laughing si stai tu linistit ca nu muncitorii lui edison inventau,pe vremea aia cine era sef ala si inventa,restul erau asa ajutoare.
Tesla in afara sde curentul alternativ si motoarele astea nu a inventat absolut nimic,aia e tot cea facut tesla,este adevarat a fost ceva bun,dar restul numai povesti,nimic concret,de aia iau si retezat aia subventiile,tesla n-a avut niciodata firma lui a lucrat pentru altii,de aia a si murit sarac,sarac vorba vine ca locuia la hotel bea si manca ce voia,mergea pe unde i se scula.
Toate astea cu banii finantaorilor,stai tu linsitit ca folosit f multi bani fara sa scoalata nimic.
Edison avea firma,avea angajati aia trebuie platit si asta din banii lui,pe tesla in durea la palarie laughing ii reusea cevas au nu bani erau ai altora,cam asta este adevaru.
Nu il mai faceti pe Tesala mai mare decata a fost in realitate.
Ce spui tu curent electric exista de multa vreme si nu descoeperit de Tesla.
Sa ne imaginam viata fara curent alternativ? Asa si de ce crezi ca nu neam puteao imagina?
Tu stii care este singurul avantaj al curentului alternativ fata de cel continuu?
Banui ca nu stii,ca de ai stii poate nu ai mai fi atat de incatat.
Deci tesla atat a inventat asta este singura inventie dea lui folosita, restul is povesti.
Si ca o inventie sa fie buna trebuie sa fie aplicata si sa fie economica, sa functioneze, ei curentu ala al lui da functioneaza, dar restul, balarii laughing

| Zuzu1991 a răspuns (pentru SemJuizo):

Asta voiam sa scriu si eu, Thomas Edison a fost un om de afaceri care a FURAT
in plus a fost imbecil cu spume, vroia sa impuna curentul continuu, care insemna o centrala de curent la fiecare 4-5 blocuri, ca altfel nu aveai cum sa il transporti... PE BUNE! deci curentul electric ar fi fost un lux si in ziua de azi daca ar fi reusit (si a jucat MURDAR, a electrocutat animale cu, curent alternativ ca sa arate cat de periculos e)

raspunsul meu, cand e vorba de inovatie si NUMAI DE INOVATIE (alooo, inovatie NU inventie, not same SHlT), atunci e firma Apple
care a luat touch screen, touch pad si a facut smartphone, care practic e NUMAI o inovatie si nimic mai mult, "inventiile" swipe to scroll si multi-swipe to zoom sunt mult prea marunte ca sa isi merite numele de inventie

| SemJuizo a răspuns (pentru relian):

Probabil ne luam informatiile din surse diferite laughing
Dar cum am mai spus, fiecare percepe lucrurile cum doreste si admira pe cine i se pare mai potrivit.
Nu e cu suparare happy

| SemJuizo a răspuns (pentru Zuzu1991):

Da, dar vad ca sunt multi care sar sa ii ia apararea pentru ca omul avea firma laughing
Faptul ca avea bani nu inseamna ca a inventat el ceva.Inseamna doar ca a putut sa isi insuseasca acele inventii si sa le breveteze pe numele lui.
Dar, na! Fiecare vede cum vrea si ce vrea si admira pe cine i se pare mai potrivit.
Asa, avem si romani pe care sa ii dam exemplu, atat la partea de inventii cat si la partea de inovatii: Henri Coanda, Traian Vuia, Aurel Vlaicu, Nicolae Paulescu, Aurel Persu, Stefan Odobleja, Ana Aslan, George Emil Palade, Marian Ion Ionescu, Ion Cantacuzino
Victor Babes, Aurel Babes, Petrache Poenaru etc. etc. etc.
Dar este doar o chestiune de perceptie si de cum vede fiecare importanta acestor oameni sau impactul muncii lor.

| StrongHeart a răspuns (pentru Apokales):

E destul de cunoscuta treaba. Tesla era un geniu la cel mai inalt nivel, Edison a cules laurii pe munca lui.

| Apokales a răspuns (pentru StrongHeart):

Dar asta nu inseamna ca nu a avut o gramada de inventii pentru care sa fie recunoscut.

| relian a răspuns (pentru SemJuizo):

Treb sa cauti sursa care este cea mai aproape de adevar, iar daca tu citesti ce scriu romanii sau mai stiu eu deastia cu teorii conspirationiste, no comment.
De admirat fiecare poate admira orice, aia da, fiecare cu cei place.

| relian a răspuns (pentru Zuzu1991):

Apple zici tu a facut smartphone etc? Pai telefon de ala facutse LG inaintea lor cu cativa ani laughing ei doara au facut ce facuse altii,doar ca l-au facut cand lumea a pus botu,inainte cu ceva ani nu era lumea curioasa laughing
Si nu Edison impunea ceva,ca nu era el sefu lumii laughing normal omu avea curent,nimeni nu experimentase curentu astlantu,dar sa impuna cred ca e un cuvant cam nepotrivit,nu avea cum,de altfel a si pierdut cu curentul lui continuu,dar nu ar fi fost un lux asa cum crezi,doar ca ar fi trebuie sa se faca centrale mai mici si mai multe,ceea ce este un avantaj din pct meu de vederelaughing
Cand spui cineva a furat,trebuie sa aduci si dovezi,altfel is doara vorbe in vant.
Stai tu linistit ca de fura cum spui il eliminau amemricanii,plus de asta era cunoscut de multi oameni deatia mai cu cap si aia siar fi dat seama ca el este doar asa de fatada.
El a fost inventator,om de afaceri a fost dupa, a stiut ce sa faca cu inventiile lui spre deosebire de altii, sa luam exemplu lu Tesla sau Chevrolet laughing pe astia nu ia interesat sa aiba afacere, le placea sa lucre pentru altii, deci fiecare cu cei place.
Acum oamenii dau vina pe aia ce au stiut ce sa faca cu banii lor sau cu inventiile lor, ca au furat ca iau inselat pe altii si asa mai departe.
Dar fiecare crede ce doreste pana la urma laughing adevarul insa il vad putini oameni.

| DonEduardo a răspuns (pentru Apokales):

Pe multe dintre inventiile sale lre-a furat. S-au gasit si dovezi.

| Apokales a răspuns (pentru DonEduardo):

Asta inseamna ca a putut, deci imi mentin pozitia laughing.

| SemJuizo a răspuns (pentru relian):

Daca asa ai concluzionat tu, este ok happy

| Zuzu1991 a răspuns (pentru relian):

Ma rog, poate cuvantul smartphone e exagerat, si a existat si inainte, dar nu la acelasi nivel
insa cred sincer ca ai prins ideea tongue

| DonEduardo a răspuns (pentru Apokales):

Bun, deci daca fur si eu o inventie, ma vei respecta si pe mine?

| Apokales a răspuns (pentru DonEduardo):

Probabil ca da, dar nu pentru ca ai furat o inventie. Ci pentru ca ai creat altele care au scos lumea din intuneric. Si mai trebuie luat in calcul si faptul ca este rau sa stai, sa pretinzi ca faci bine cand binele nu-ti este intors. Aici poate ca Tesla a gresit si poate ca d-aia a sfarsit in mizerie, singur. A daruit fara sa i se fi daruit la loc de multe ori.

| NotNamed a răspuns:

Extratereștrii

| DaniTDCI a răspuns:

Nu poti numi o singura persoana fiind "cel mai mare inovator" de oarece fiecare a facut cate ceva util.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tipul care a facut roata.

| raMLesS a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu cred ca tu esti foarte inteligent.

| Florin9Florin9 a răspuns:

Leonardo Da Vinci

| florin926481f a răspuns:

Elon Musk

| IonutSiAtat92 a răspuns:

Natura,pentru ca ce creaza natura, omul nu o sa creeze niciodata identic.

| anonim_4396 explică (pentru IonutSiAtat92):

A...tu folosești "natura" ca sinonim pentru Dumnezeu? happy

| IonutSiAtat92 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu.Sunt ateu, nu cred in existenta lui.

| Mosotti a răspuns (pentru IonutSiAtat92):

O sa faca si omul dar mai in colo, inca nu am ajuns la evolutia si tehnologia sa facem, nu zice niciodata, ca nu sti la ce nivel vom fi peste 500 ani (daca vom mai fi).

| IonutSiAtat92 a răspuns (pentru Mosotti):

Nu pricepi ca in veci nu vom reproduce ce natura creeaza?

| Mosotti a răspuns (pentru IonutSiAtat92):

Nu pricep, de unde sti tu ca nu?! Eu zic ca da, odata ce stapanesti genetica, poti face si tu pomi, ursi, oameni, etc. E absurditate sa zici de acum ce nu se poate peste 1000 ani.
Am zis ca s-ar putea, sigur asa nu sunt.
Dar in ritmul in care evoluam, precis se va face.

| IonutSiAtat92 a răspuns (pentru Mosotti):

Te contrazici singur, nu are rost sa-mi bat capul cu tine.

| Mosotti a răspuns (pentru IonutSiAtat92):

Pai argumenteaza, sa vedem, eu mi-am argumentat ce am zis!
De ce zici ca nu vom putea? Unde ma contrazic?

O sa ajungi sa creezi tu un om de la zero! Cu tot ce vrei tu, sau cel putin poate o sa ajungem sa putem face asta, nu stim.

| AlinMrs a răspuns:

Ilon Musk cu siguranta daca e sa ne raportam la vremueile noastre. Spacex, Tesla, PayPal, neurolink si altele. Omul asta are o viziune si aptitudine pe care eu consider cu toata modestia ca nimeni nu le poate egala in prezent.

| xXVranceaXx a răspuns:

Hippocrate, întemeietorul medicinii, un foarte mare grec care a găsit tratamente pentru boli grave de la cele mai vechi timpuri

| lCupidon a răspuns:

Nikolas tesla și Elon musk