| anonim_4396 a întrebat:

Care e diferenta dintre inversul unui numar si opusul unui numar? +exemple

Răspuns Câştigător
| anamariarot a răspuns:

Pfff... unii vorbesc fara sa stie. Sa luam ca exemplu 3. Inversul lui 3 e 1 supra 3, iar opusul e -3. Daca ai o fractie, in cazul inversului inversezi numitorul cu numaratorul, iar in cazul opusului(atat in cazul fractiilor, cat si in cazul numerelor intregi) il treci cu semn schimbat.

6 răspunsuri:
| deeeaqq a răspuns:

Opusul lui -15 este 15
Inversul lui 0, (3) ( adică 3/9 ) este 9/3.

| anamariarot a răspuns:

Claudiu, nu stiu in ce clasa esti si daca ai facut matematica, dar esti pe langa

| stefan563 a răspuns (pentru anamariarot):

Sunt a 7 si am fac matematica iar cel ce a pus intrebarea trebuia sa fie mai explicit

| anamariarot a răspuns (pentru stefan563):

A fost foarte explicit. N-ai fost tu atent

| homoerect a răspuns (pentru anamariarot):

R/iamverysmart

| HexBane1 a răspuns (pentru homoerect):

Coreeeeeeeeeeeeect