| anonim_4396 a întrebat:

Care e diferenta dintre post punk si goth?

Răspuns Câştigător
| dinusinziana a răspuns:

Post-punkul a derivat fazei initiale de punk al anilor '70. Este o combinatie de Krautrock, muzica dub jamaicana, funk american si disco. Folosit iniţial drept o etichetă care desemna câteva trupe punk rock sau post-punk, goth-ul a început să fie definit drept o mişcare separată de punk la începutul anilor '80. În contrast cu muzica şi stilul agresiv al trupelor punk, muzica trupelor timpurii de gothic era mai introspectivă şi aborda estetica sau ideologia curentelor literare sau mişcărilor intelectuale care aveau o tematică întunecată precum cele ale ficţiunii gotice, romantismului, filosofiei existenţiale şi nihilismului.

2 răspunsuri:
| sese a răspuns:

Rok--punkul este f agresiv goth(ic) rok-ul este sa spunem mai "cultivat si educat"

| aumih16 a răspuns:

Post punk e un stil muzical mai putin dur violent in comparatie cu goth