| Zazon1243 a întrebat:

Care e diferenta dintre un creion HB si un creion 2H?

Răspuns Câştigător
| SkyPilot a răspuns:

Este vorba de duritarea grafitului. HB este mediu, 2H este mai dur. Cele mai dure se folosesc pentru linii fine, cele moi (xB) pentru desen cu linii mai groase, umbre etc. HB este la mijlocul scalei si este pentru scris.

| Zazon1243 explică (pentru SkyPilot):

Mersi,deci pentru desen folosesc xB

3 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

E vorba de duritate. HB e la mijloc, nici prea dur, nici prea moale. E cel mai frecvent folosit la creioanele uzuale.
Cele din gama H, si poate fi din cate stiu eu pana la 6H, cu fiecare numar creste duritatea, sunt creioane pentru materiale dure. Nu poti scrie pe marmura, sa zicem, cu un creion moale, fie nu reusesti, fie se va duce imediat ce ai scris.
Cele din gama B, tot asa, pana la 6B, care e aceeasi "duritate" ca si a dermatografelor pe care le folosesc femeile sa se dea la sprincene, sunt pentru materiale moi, la acele materiale nu vei reusi sa scrii cu un creion dur, eventual poti distruge materialul datorita duritatii creionului daca insisti prea mult.

| Holiday a răspuns:

Mina celui 2H este mai dura. Se poate ascuti foarte bine si trasa cu ea linii foarte subtiri.