| samantha_4979 a întrebat:

Care este atras de cultura asiatica: japoneza, chineza, taiwaneza?

Răspuns Câştigător
April
| April a răspuns:

Inainte de a incerca un raspuns vreau sa-ti spun ca taiwanezii sunt tot chinezi si se raporteaza la aceleasi valori... Dar culturile asiatice trezesc, de o vreme interesul sporit al europenilor care sunt incantati de obiceiurile thailandeze. de ex, si isi petrec in numar mare vacantele in acea tara sud asiatica.In ce ma priveste, privesc cu uimire intrecerile luptatorilor sumo japonezi sau luptele incredibuile ale calugarilor shao=lin chinezi... Dar cel mai mult ma incanta poezia japoneza numita haiku, chintesenta de sensibilitate si emotie, care in trei versuri reusesste sa comunice un aspect care noua ne-ar cere cateve strofe.Ca saTE CONVING ITI DAU AICI UN EX. de haiku:
"Ce jalnic!
Sub coif
taraie un greier!"...sau, din amintire, un altul:
"O FRUNZA DE PAULONIA A CAZUT!
De ce nu vii
in sihastria mea?"...De altfel stii cum incepe noul an japonez? La curtea imparatului se citeste prima poezie a anului...Cu speranta ca te-a satisfacut raspunsul meu, iti doresc numai bine.

18 răspunsuri:
| Nastia a răspuns:

Imi place cultura chinezeasca.samuraii si geishele de unde sunt? din japonia sau china? as vrea sa stiu mai multe despre ei.pe tvr1 la 17:10 e un serial "giuvaierul palatului"e super. o sa ma informez mai mul despre cultura lor.

| carminaburana43 a răspuns:

Eu cel mai mult ma simt atrasa de cultura chineza pentru ca de mic copil m-au fascinat seturile de portelan expuse in vitrina si care imi placeau la nebunie dar n-aveam copila fiind bani sa le cumpar...parintii n-aveau nici ei...mai tirziu cind am crescut mare mi-a placut la nivel de hobby horoscopul chinezesc pe care o studiez de 27 de ani(portelanurile chinezesti imi plac si acum dar nu le prea mai gasesc...au cam disparut cel putin in orasul meu)...pe urma am descoperit arta feng shui in acest domeniu sunt incepatoare dar pot sa spun ca functioneaza daca o aplici in mod corect.

| adyth a răspuns:

Eu eu eu
ii ador..asiaticii is geniiii( in aprox. tot ceea ce fac)

| yinyang a răspuns:

Cultura chineza detine la baza ei 2 carti. prima este Cartea Shimbarilor care la noi in tara a fost publicata dupa revolutie in 2 volume. Este o carte de aur a civilizatiei chineze atat filozofica cat si un mod de a afla viitorul. Datul in bete este cam la fel cu datul in bobi care se foloseste la noi in tara. Sunt cuprins de culturi cum ar fi : mayasa, chineza, alchimica, simbolica, egipteana, etc. Cea mai buna carte despre originea tuturor culturilor o vei gasi pe net si se numeste Initiere in Hermetism... o carte care schimba conceptia asupra vietii si instaureaza bazele hermetice care stau la baza fiecarei culturi si religii terestre. O zi buna iti doresc. Ms de intrebare

| inna a răspuns:

Japoneza love struck o ador

| shishilik a răspuns:

Mie imi place arta cu cultura japoneza! Foarte comlexa si fascinanta

| Lary a răspuns:

Japoneza

| fzcsm a răspuns:

Eu nu, dar am o colega impatimita.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cultura si arhitectura japoneza imi plac foarte mult. Desi de exemplu, in privinta pagodelor, s-au inspirat de la chinezi si budismul tot de pe continent l-au importat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce vrei sa stii mai exact?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Apreciez arata si cultura Japoneza. Eu am 2 ani de Ikebana si sper sa pot contiuna este ceva cu adevarat minunata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pei cam toata lumea este interesanta intr-o mare sau mica parte

| Alinaga a răspuns:

Chinezaaaaaaa stiu sa vorbesc si putin sa scriu am o multime de prieteni

| Dior a răspuns:

Sti aceste culturi sunt mai grele. eu nu sunt inca!

| samantha_4979 explică:

Pentru cei care vor sa urmareasca diverse filme si seriale japoneze, chineze, koreene sau taiwaneze poate accesa situl: www.asianrice.tv

Răspuns utilizator avertizat
| andrada_8531 a răspuns:

Japoneza. Literatura, cronicile kojiki nihonshohi si literatura moderna kawabata, murakami si multi altii. Intr-adevar, tot ce au japonezii e adus de pe continent de la chinezi, dar e adus de coreeni. Oricum, tot ce importa perfectioneaza de 100 de ori si iese ceva miraculos. Pe langa shodo, kirigami, origami, ikebana, furoshiki mai e si bucataria care e absolut fascinanta. Oricum in concluzie sunt indragostita de cultura japoneza.