| lyla_pet a întrebat:

Care este cartea voastra preferata si de ce?

Răspuns Câştigător
| psiholoaga a răspuns:

Intotdeauna mi-a fost greu sa aleg o singura carte. Imi plac mai multe in multe feluri. Una care imi vine acum in minte este Gheata de sorokin. Pentru ca este despre o lume care exista deja, dar care in carte este hiperbolizata pentru a atrage atentia. Oamenii sunt adormiti si cu inimile inghetate si in realitate.

8 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Mai intai sa incercam sa definim exact ce intelegem prin carte preferata.Personal nu inteleg prin cartea preferata cartea care mi-a placut la un moment dat, caci de-a lungul traseului nostru de cititori am intalnit multe carti care ne-au inflacarat imaginatia sau care ne-au fascinat cu diversitatea actiunilor si personajelor.Pentru mine carte preferata e aceea la care revii adeseeori fie spre a retrai o anume impresie, fie, pur si simplu pentrua ne delecta cu episoade care ne-au impresionat la prima lectura.Cartea la care revin totdeauna cand am nevoie sa evadez din lumea aceasta care tinde uneori sa ne sufoce in mediocritate, e o carte scrisa de un istoric, cu talent de scriitir. E vorba despre"Ab urbe condita (De la fundarea Romei)de Titus Livius.Considerat 'un Homer al romanilor", Titus Livius este un mare povestitor care invie in mintea cititorilor societatea romana in toata diversitatea ei, cu toate intamplarile mai mult sau mai putin importante.Patrundem astfel in casele romanilor, le aflam obiceiurile, superstitiile sau legendele, aflam amanunte despre viata de zi cu zi.si toate astea intr-un stil alert, placut si extrem de antrenant...Cand vreau sa uit ca viata noastra e o scena deschisa de otv, ma intorc in vremea lui Romulus si a urmasilor sai evocati in cartea lui Titus Livius...

| georgesur a răspuns:

Imposibil de facut un asemenea clasament, dar. pot aminti citeva:"Patimile de dupa Pitesi"-P. Goma,"La inceput a fost sfirsitul"-Adriana Georgescu,"Arcul de Triumf"
-E.M.Remarque. De ce? Pentru ca .desi nu am trait.nu vreau sa uit!
PS-Ultimele 16 pagini .care mi-au placut mult .au fost:
"Pescăruşul Jonathan Livingston"-Richard Bach

| andreutz a răspuns:

Winnetou... pur si simplu m-a marcat la vremea respectiva si de aceea am recitit-o de 4 ori cu aceeasi placere...

| Alexandrinaa a răspuns:

Cartea mea favorita este "Sentimentul romanesc al fiintei" al lui Constantin Noica. O carte putin mai grea, dar m-a fermecat prin perspectiva filosofica abordata despre sufletul romanesc, despre specificul sufletului din spatiul mioritic, in ce masura se deosebeste acesta de alte suflete si despre ce inseamna a vorbi despre filosofia vietii romanesti. Modulatiile fiintei si bogatia gramaticii noastre, respectiv a cuvintelor speciale si imposibil de tradus: doina, dor, intru, sunt doar cateva din descoperirile acestei carti!

| N538961518 a răspuns:

Colt Alb-Jack London...nu stiu. poate pentru ca imi plac lupii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu o recomand cu toata caldura "Dama cu camelii"de Alexandre Dumas.este o carte foarte buna. Daca o citesti odata, o vei citi si a doua, si a treia oara...si mereu o vei intelege in alt fel.

| AnCutzZa a răspuns:

Cartea mea preferta este "? Unsprezece minute"... pur si simplu.imi place foarte mult:Xbig grin...

| omar a răspuns:

Secretele succesului... am avut mult de invatat si maini inzestrate e buna