| assama a întrebat:

Care este cartea voastra preferata si de ce?

Răspuns Câştigător
| slipknot a răspuns:

Lolita,de Vladimir Nabokov,pentru ca, in ciuda faptului ca subiectul ei a fost criticat de multi(protagonistul, de 40 de ani se indragosteste de o fata de 12),capteaza prin povestea lui de dragoste, ajungi sa nu mai vezi personajul ca pe un pedofil, ci sa il compatimesti.Eu ti-o recomand, este o carte foarte buna.

4 răspunsuri:
| 13 a răspuns:

Cartea Amagirilor-Emil Cioran, pentru ca citind-o te regaseti total in ea. Citezti realitatai de care ti-a fost frica sa iti dai seama pentru ca ai avut impresia ca e ceva gresit. Cartea aia m-a facut sa inteleg ca de fapt gandesc excelent de corect si ma dezvolt foarte bine din punct de vedere mental.Si asta ajuta cand ajungi sa nu te mai cunosti sau cand vezi ca toate merg prost. Citeste-o, e chiar o carete foare buna si utila.

| chokingvictim a răspuns:

Sincer nu am carte preferata.am citit foarte multe carti dar niciodata una de doua ori. poate si ca nu citesc asa multa fictiune.nu stiu. poate sunt eu mai ciudat.dar mi-a placut foarte mult omagiu cataloniei de george orwell

| iulianr a răspuns:

Am mai multe preferate dar cel mai mult mi-a placut Legiunea blestematilor de Sven Hassel. Principalul motiv este ca actiunea se petrece in al doilea razboi mondial iar eu sunt pasionat si de filmele si cartile cu al doilea razboi mondial iar al doilea motiv este ca nu are scene de dragoste...nu prea imi plac cartile de dragoste (am zis "nu prea" deoarece am citit si romane de dragoste si nu pot sa spun ca nu le suport).