| Moga_Victor_1947 a întrebat:

Care este cea mai sigură metodă de evaluare a unei picturi?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Cea mai sigura metoda, este sa contactezi un expert in arta, care sa-ti evaluze pictura.
Aici poti gasi informatia despre evaluatorii de arta:
http://sineva.ro/

| Moga_Victor_1947 explică (pentru Violleta2022):

Mulțumesc frumos! Zona pentru semnatură a fost deteriorata de către tată, din disperare, pentru a-i nu fi confiscată de comuniști. Intrau în casă și evaluau ce se poate lua.Rama este originală. Pe spatele ei tata a notat numele pictorului.Sincer, nu am încredere să o duc undeva pentru evaluare.

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu există un mod sigur.
Dacă pictura este veche și de calitate și merită evaluată, poți trimite o poză bună a ei la o galerie din străinătate ca să o evalueze, poză față spate, dacă pictorul a semnat pe spate.

| Bula a răspuns (pentru sadrian46):

Dintr-o simpla poza se poate aprecia doar o valoare pentru cazul cand pictura ar fi original.
Evaluare complexa se poate face doar expertizand pictura, atat vizual, cat si (eventual) in laborator.