| anonim_4396 a întrebat:

Care este rolul cartilor in viata omului?

8 răspunsuri:
| misterioaѕa a răspuns:

Lectura e buna pentru dezvoltarea capacitatii de a comunica bine cu persoanele din jurul nostru si de a mentine activ un vocabular coerent fara greseli gramaticale, in acelasi timp favorizeaza la scris (cand completam formulare sau alte acte).

| Dean1996 a răspuns:

Rolul cartilor in viata oamenilor este de a imbogati vocabularul si a forma personalitatea. Oameni care citesc mult au personalitate,si au un vocabular bine-dezvoltat,in sensul ca,atunci cand vorbesti cu un om, si foloseste cuvinte pe care nu le-ai mai auzit [ma refer, sa fie cuvinte de care nu auzi in viata de zi cu zi] acela este un care citeste foarte mult si are ca hobby sa stea cu cartea in mana.Este bine sa citesti,pentru ca ai foarte multe de invatat din carti,de la personajele unei carti,din cuvintele care se folosesc in cartea respectiva. Daca citesti mult descoperi cuvinte multe si vei vedea ca fara sa vrei,vei avea un vocabular mai bogat,mai vast, si asta e bine, pentru ca toti apreciem persoane care au vocabular vast.In concluzie,e bine sa citesti, adica mie una, mi se pare relaxant.

| MouSSEauChoColat a răspuns:

Cartile au rolul de a-ti deschide ochii si de a te invata de 3 ori mai multe lucruri decat televizoarele.

| MouSSEauChoColat a răspuns:

Cartile au rolul de a-ti deschide ochii si de a te invata de 3 ori mai multe lucruri bune decat televizoarele.

| Afdsa a răspuns:

Cultură cică... În fine,citeşti o carte,un roman, ceva din proprie plăcere, doar nu o să te oprească nimeni pe stradă sa te ia la întrebări despre nu ştiu ce cărţi...

| edy132 a răspuns:

Te scutesc de inca un raspuns filozofic. Nu au nici un rol, doar daca ai nevoie de ele. Tu esti regizorul si hotarasti daca cartile au un rol sau nu in viata ta. In viata unui doctor au un rol destul de important, ii invata cum sa actioneze, cand si de ce. Acum gandeste-te ce vrei sa te faci si vei afla ce rol au cartile in viata ta.

| zoomumba a răspuns:

Rolul ei este de a te invata mai multe dar si acela de ati transforma vorbirea obisnuita intr-una plastica pe care o au toti scriitorii dar si aceia de a iti imbunatatii ziua si a o face mai buna

| anononim12 a răspuns:

Rolul cartilo e important in viata fiecarui om iti imbogateste vocabularul si fiecare care are rolul ei daca o folosesti, o intelegi iti dai seama singur ce rol are...