| DarkShina5566 a întrebat:

Care sunt cele mai bune pensule pentru pictat? Unde se gasesc si cam cat ar costa? Multumesc anticipat!

4 răspunsuri:
| Danzell a răspuns:

Variaza in functie de ce faci. sunt pensule din par de porc, din par de cal,
dar si sintetice. gen poliester, nylon sau combinatii.
de asemenea trebuie sa te uiti si la forma lor.
uite aici un exemplu
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/5e/Brushtypes.jpg

un alt lucru ar mai fi modul cum sunt facute. cel mai proaste pensule nu sunt legate calumea si lasa par, sau nu sunt facute dintr-un material bun si se stramba.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://www.emag.ro/......ENV7W0BBM/

| Kirito21 a răspuns:

Pensulele moi cu par natural sunt potrivite pentru acuarela, sunt folosite in general pentru ulei sau acrilic pentru o pictura fina, in straturi subtiri sau pentru o pictura in acrilic sau ulei intr-o tehnica diluata, asemanatoare acuarelei. Exista diferite pensule cu par natural de veverita, capra, etc. Pensulele din par de zibelina, in engleza "sable" sunt cele mai bune si cele mai scumpe pensule de pe piata.
Incearca aici http://www.colorit.ro/categories/Pensule-Pictura/Pensule-pt.-Acuarela/