| Aria1234567810111 a întrebat:

Care sunt factorii interni și externi care influentează felul in care ne exprimam prin arta? Dau funda

Răspuns Câştigător
| Adinapopescu111 a răspuns:

Factori interni sunt cei care provin din interior, ganduri sentimente trairi, iar factorii externi sunt cei care actioneaza asupra noastra din exterior. Aici ai ca exemplu clasic, o despartire, te influenteaza sa scrii/pictezi despre decaderi emotionale, sau un peisaj te inspira sa il desenezi.

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Factori interni plus factori externi plus modul de exprimare.
Când exprimi ceva ai o modalitate de exprimare care depinde de o abilitate tehnică. Să cânți, să pictezi, să pui cuvinte pe hârtie.
Astfel în mișcarea pe care o provoacă factorii în ființa ta, rezultă dacă opera este de artă sau nu. Și ambientul în care este recepționată opera.