| maryops a întrebat:

Care sunt pasii pe care trebuie sa ii urmez pentru a ajunge Graphic Designer? Chiar daca nu urmez o facultate de arte.

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca te referi la partea care are legatura cu webul, adica photoshop, corel, illustrator, indesign etc atunci in afara de faptul ca va trebui sa inveti singur o gramada de chestii, poti face un curs de cateva saptamani de grafica publicitara de exemplu si la sfarsit sa iei atestatul de grafician, care este recunoscut in Romania si cu ajutorul caruia iti poti face si PFA etc.

http://www.cursuriphotoshop.ro/grafica-publicitara-nivel-1/

| YouNoob a răspuns:

Pasii sunt simpli:

1) Apuca-te sa faci desene, multe schite
2) Instaleaza colectia Adobe si apuca-te de invatat

Mai jos ai 2 exemple clare :)

http://www.sosfactory.com
http://blog.spoongraphics.co.uk

Răspuns utilizator avertizat
| luliluli a răspuns:

Ar trebui sa urmezi un curs de calificare in urma caruia obtii un certificat de absolvire, care atesta ca te-ai perfectionat pentru o anumita ocupatie.
Un astfel de curs dureaza intre o luna si 8 luni. Ceea ce este mai important, insa, asa cum a spus si alexdeathsome, trebuie sa inveti singur, in plus fata de curs, sa te autoperfectionezi, pentru ca abilitatile pe care le dobandesti in urma cursului nu sunt suficiente pentru un job in domeniul asta. Dar sunt necesare. Si mai ales e necesara diploma.
Dupa ce obtii o astfel de diploma te poti angaja in domeniu si te poti perfectiona la locul de munca. Succes!

| IFever a răspuns:

Graphic Designer.Aici are doua intelesuri termenul.Ori este cel care are o lagatura stricta cu web-ul aka web graphics aka Photoshop sau Designer Grafic, cel care se ocupa cu designul anumitor "lucruri" daca se pot numi asa.

Daca te referi la Photoshop, nu e nimic special la acest tip de design, trebuie sa sa te auto-inveti, ani de zile(3ani de antrenament PS).
Dupa care ar trebui sa iti fie simplu.

O facultate de arte te ajuta sa iti concepi propriul design, te invata multa teorie etc.Chestia asta cu Graphic Desginul e ca si mersul pe bicicltea.La inceput iti rupi hainele de la cazaturi dupa care iti dai drumul si devii expert.

Sper ca iti este de folos.