| anonim_4396 a întrebat:

Care sunt pasii pentru a,, scoate"(scrie si publica) o carte?

Oricine poate? Adica daca am banii necesari si scriu o carte, oarecare, poate slaba va ajunge pe piata? Cum? MULTUMESC

Răspuns Câştigător
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

In general ti se publica daca platesti. Depinde in cate exemplare. Cu cat tirajul e mai mic cu atat e mai scumpa o carte. Daca este o carte care crezi ca o poti vinde este bine sa o faci in mai multe exemplare. Ma gandesc ca dupa ce se tipareste cartea se face o prezentare in cadru festiv, unde se lanseaza ca noutate editoriala. Daca ai suficienti prieteni, cunoscuti care sa fie invitati la lansare cu atat mai bine. De obicei tinerii autori vand mai mult cu aceste ocazii. Daca cartea este de interes si se vinde bine... se poate spune ca are succes de casa. Atunci la urmatoarea carte - se tine cont ca esti un autor de succes si... esti platit mai bine si nu este nevoie sa vii cu banii de acasa ca sa-ti editezi cartea.
Din nefericire sunt foarte multe cazuri - am intalnit in meseria mea (bibliotecar)- in care cartile editate nu au nici cea mai mica valoare. Poate ca ar fi fost mai bine sa fie lasati copacii in pace... Dar unele edituri (mai ales cele care nu au multe comenzi) se preteaza la asemenea editari.

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Scrii si editezi cartea pe calculatorul tau, dupa care duci la o editura, care se va ocupa cu restul (corectura, tiparire etc). Poate au si o retea de distribuire si-ti vor lansa si cartea.

| Parintele a răspuns:

Dupa ce ai terminat de scris mergi la o editura.Afli acolo cat costa s-o publici.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Te avertizez ca"toate drumurile au acelasi sfirsit deziluzia". cu toate cartile comerciale de pe piata nu cred ca...Doar sa fii extrem de bun

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cum se fac cartile?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Asa simplu

| escuzemoa a răspuns:

Pasii pentru a scrie o carte sunt mai dificil de descris. depinde si de genul ei. daca alegi, sa zicem, optiunea carte de bucate revino cu intrebarea concreta si-ti voi raspune.
pasii pentru publicarea unei carti cuprind vizita la un editor... doi, trei..., fluturarea unei sume - de preferinta in euro (pentru un tiraj de 1000 de ex., in conditii grafice modeste, minim 1500 €), un prieten avocat priceput in ale contractelor de drept de autor si, ulterior, un prieten psiholog care sa te sprijine in momentele grele de dupa aparitia volumului.