| SaVaZicCeva a întrebat:

Care sunt zeii egiptenilor sau daca stiti ceva despre piramidele egiptene dau funda!

Răspuns Câştigător
| c0ton a răspuns:

Zei egipteni sunt :
-Anubis ( zeu care ii ducea pe morti in drumul lor spre celalat taram;
- Ra (zeul soarelui ) el luptand cu spiritele rele si iesind invingator;
- Horus si Turn (zei soarelui primul avea un cap de uliu sau de soim iar al doilea avea chip omenesc;
-Amon (zeul suprem ) amon = cel invizibil
-Isis (zeita magiei si a vieti )
-Bastet (zeita lunii) reprezentata de o femeie cu cap de pisica reprezenta si felinele;
- Osiris ( unul din zei morti) el era regele egiptului asa zic legendele el ii invata pe localnice ce e binele;
-Toth ( zeul lunii? doar ca el era consilierul si scribul zeilor, mai ales al lui Ra de acea i se zicea `inima si limba lui Ra` se zice ca el a inventat hartia si cartile sacre.Era reprezentat de un babuin sau ibis.Era cunoxut si ca zeul as stiintei si al intelepciuni.
Funda?

6 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

De ce nu folosesti informatia de pe Google?

| SaVaZicCeva explică (pentru mira):

Eu am intrebat ca daca folosesc de pe google e alt ceva si oricu.m nu gasi pe wikipedia

| c0ton a răspuns (pentru SaVaZicCeva):

Cu placere

| c0ton a răspuns:

La Horus si Turn unu semnifica o parte a zilei iar celalat alta.

| RaluLoveM3 a răspuns:

Isis, Anubis, Set, Ra, Osiris, Horus, Berehezek

| homosapienbone a răspuns:

Cel mai cunoscut loc al acestor asezari arhitectonice a fost platoul Giza, fiind mentionat ca cea de-a 7-a minune a lumii. Piramidele de la Gizeh au fost construite in timpul dinastiei a IV-a de faraoni si sunt atribuite faraonilor Keops (Piramida ce mare), Kefren (fiul lui Keops) si Mikerinos (nepotul lui Keops). Cele patru laturi ale acestei capodopere arhitecturale fata cele patru puncte cardinale perfect.