| Ivan_Raul_1995 a întrebat:

Cat de tare si cum sa apas pe corzile chitara ca sa imi iasa bine orice acord? Ca ma dor degetele happy

Răspuns Câştigător
| Hammurabi a răspuns:

Probabil nu ții mâna corect pe grif și ești nevoit să apeși mai tare pe corzi. Încearcă să împingi încheietura mâinii mai în față astfel încât mâna să stea relaxată când faci acordurile.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Degetele trebuie sa le tii lejer, dar ferm pe corzi.
Daca apesi prea tare, atunci te vor durea degetele.
Daca apesi prea slab, atunci corzile nu vor fi "scurtate" pana la degetele tale si se vor auzi fals.
Ai nevoie de multa exersare pana ce iti va intra "in sange" prinderea corecta si usoara a acordurilor.
Rabdare si succes!

| Ineys a răspuns:

Suficient de tare incat acordul sa se auda corect.

| unvecin a răspuns:

E normal să te doară la început până faci bătături la degete. Mai ia pauză când doare rău.

Dar vezi că uneori o coardă nu sună și din cauză că o atingi din greșeală cu ceva (gen alt deget), nu doar că nu e apăsată suficient.

| DanielDanny a răspuns:

Da nu ai cheie deia, cu care apeși?