| morfeo a întrebat:

Cat valoreaza o vioara facuta de Stradivarius? Are inscriptionat anul 1690 pe ea

17 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Min câteva sute de mii de euro (și asta FĂRĂ specialiști)

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ai aici niște prețuri.
https://www.stradivarius.org/price/
Dar dacă nu este fake.
Dacă are anul PE ea, este fake.

| johnnny123 a răspuns:

Se pare ca este inflatie de viori Stradivarius pe TPU.

Ma uit in coloana din dreapta la "Intrebari similare" si mai vad inca patru.

In toata lumea sunt cunoscute doar 244 de viori, si cinci dintre ele sunt pe TPU. Ce coincidenta remarcabila.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O ai de la madalin voicu?

| Sekim a răspuns:

Consulta un specialist mai bine. Exact ca atunci cand te duci la bijutier sa iti evalueze diamante (exemplu). Daca asculti ce zic baietii aici s-ar putea sa ajungi sa arunci ceva care poate valora milioane de euro, zic si eu.

| Sekim a răspuns (pentru Sekim):

„ Este cazul celebrelor viori, viole, violoncele si alte instrumente de coarde Stradivarius, construite de lutierul italian Niccolo Stradivari (1644-1737), a caror valoare este apreciata astazi intre 5 si 6 milioane de euro bucata. " Site : https://ziare.com/......ur-1232515

Who knows, poate esti norocos happy

| Pantagruel a răspuns (pentru Sekim):

Iti dai seama ca are cu siguranta una. Rest de la paine cel mai probabil.

| Sekim a răspuns (pentru Pantagruel):

In caz ca are asa ceva si e norocos, isi poate aranja viata foarte usor. De ce sa te asculte pe tine direct sau pe altii cand poate intreba un specialist? In plus, cine iti da tie vioara Stradivarius cadou? mai ales daca are pe ea anul 1690. Viorile Stradivarius s au valorificat dupa 2000, daca un bunic sau o ruda a avut asa ceva, are noroc.

| MValentin a răspuns:

Ce om scarbosrolling on the floor

| Pantagruel a răspuns (pentru MValentin):

Onoarea e de partea mea.

| MValentin a răspuns:

Dupa ceva cautari ar costa undeva la 2.5 milioane de dolari, ai una?

| MValentin a răspuns (pentru MValentin):

Sau chiar dublu.

| aneliram a răspuns:

Mult oricum.

| maria9000 a răspuns:

Buna, sunt multe replici ale viorilor Stradivarius, toate parand foarte vechi si autentice si avand inscriptionat in interioril ei "Antonius Stradivarius Cremonenfis/Faciebat Anno 1690". Este foarte probabil ca vioara despre care vorbesti sa nu fie veritabila, viorile Stradivarius sunt foarte scumpe si rare si de asemenea foarte protejate, sunt instrumente cu o valoarea inestimabila, de aceea cred ca este foarte greu de crezut ca ar fi originala. In prezent Mai undeva la 300 de viori Stradivarius in toata lumea, iar o vioara Stradivarius veritabila ajunge la pretul de 16 milioane de $.