| Pitzipoanca a întrebat:

Ce carte ati recomanda? De ce?

39 răspunsuri:
prfml
| prfml a răspuns:

Jules Verne - O Calatorie Spre Centrul Pamantului, sunt genul care sunt curios, nu imi place sa traiesc ca intr-o cusca, imi place sa cunosc, sa explorez, sa stiu detalii atat de planeta noastra cat si de altele.

| Pitzipoanca explică (pentru prfml):

Citit^__^. Foarte faina. Deshi prefer 20 000 de leghe sub mari

| umbrax a răspuns:

Simbolul pierdut

| Shatteredx a răspuns:

Ana Karenina lui Tolstoy, pentru ca asa vreau eu happy

| Shatteredx a răspuns (pentru Shatteredx):

Sau Veronica se hotaraste sa moara, de Coelho, pentru ca mi-a dat o idee destul de buna in caz ca o sa vreau sa ma sinucid vreodata!

| Pitzipoanca explică (pentru Shatteredx):

Veronica se hotaraste sa moara mi-a placut mult. happy

| Pitzipoanca explică (pentru Shatteredx):

Am inceput cartea acum un secol, o voi relua. happy Mersi de recomandare.

| Shatteredx a răspuns (pentru Pitzipoanca):

Ana Karenina, Razboi si Pace - ambele de Tolstoy
Daca vrei si un alt tip, nu romane, iti recomand cartile lui Scott Peck: Psihologia Minciunii, Drumul catre tine insuti, Drumul catre tine insuti si mai departe.
Terapia prin ras - Lenny Ravich (O abordare diferita a vietii, sa privim partea amuzanta)
Si altele.

| Pitzipoanca explică (pentru Shatteredx):

Drumul catre tine insuti - bifat. In rest, nu am mai incercat Peck. Razboi si pace parca am citit-o. Terapia prin ras, niet.

| Shatteredx a răspuns (pentru Pitzipoanca):

Middlemarch de George Eliot
In cautarea timpului pierdut de Marcel Proust
Crima si pedeapsa - Dostoievski
Aleph de Coelho
Maitreyi de Eliade
Conjuratia imbecililor - John Kennedy Toole

| Pitzipoanca explică (pentru Shatteredx):

Notat. ^___^

| Clauvdgg a răspuns:

Singur pe lume
Lorelei - sunt faine
eu acum citesc Frankenstein, dar am citit doar 10 pagini nu stiu daca este faina happy

| Pitzipoanca explică (pentru Clauvdgg):

Daca iti va placea Frankenstein, incearca si Edgar Allan Poe - Caderea casei Usher.

| Clauvdgg a răspuns (pentru Pitzipoanca):

Tu ai citit Frankenstein?

| Pitzipoanca explică (pentru Clauvdgg):

Pe cuvant ca nu tin minte. laughing Parca citisem ceva de Shelley... Dar nu sunt foarte sigura. Batranetea e de vina. Oricum, stiu povestea.

| Clauvdgg a răspuns (pentru Pitzipoanca):

Si cum ti se pare? happy

| Pitzipoanca explică (pentru Clauvdgg):

E o idee tare interesanta. Si mie imi place si stilul in care se scria atunci. Din cate tin minte, sunt mai multe teme acolo. E o carte foarte buna, cel putin din punctul meu de vedere.happy

| Clauvdgg a răspuns (pentru Pitzipoanca):

Mersi :*

| KirigayaKirito a răspuns:

Micul Print de Antoine Exupery, de ce? Pentru ca e o carte conceputa pentru ''copii'', adica e pe intelesul lor dar de fapt mesajul ce reiese din acea carte este una pentru ''oameni mari''. O carte foarte buna, interesanta, si pot spune ca sunt trista ca am citit-o prea repede, esentialul cartii este ca oamenii mari nu stiu sa aprecieze lucrurile marunte.Nu iti zic mai multe doar ca iti recomand sa o citesti >big grin

| Pitzipoanca explică (pentru KirigayaKirito):

Mersi de recomandare^__^. Am mai avut o tentativa acum muuuulti ani, dar imi parea foarte trista cartea. Cu prima ocazie ajung la biblioteca.

| KirigayaKirito a răspuns (pentru Pitzipoanca):

Ma bucur happy

| Reiki a răspuns (pentru Pitzipoanca):

Alchimistul de acelasi autor e diferita si foarte buna

| Pitzipoanca explică (pentru Reiki):

Citit ^___^

| Reiki a răspuns (pentru Pitzipoanca):

Minunat,sincer.Atunci,Aivanhov? Steiner?

| Pitzipoanca explică (pentru Reiki):

Din pacate, niciunul mentionat. sad

| Reiki a răspuns (pentru Pitzipoanca):

Cauta Rudolf Steiner si vei gasi, online, toate cartile sale. La Aivanhov, pe Scribd

| Pitzipoanca explică (pentru Reiki):

Multumesc frumos. ^___^

| Nymeria a răspuns:

Citeste cantec de gheata si foc de george rr martin mie mi-a placut enorm-si deja citisem iainte pe Tolkien cu toate cartile lui despre Pamantul de Mijloc, dar seria este uriasa, doar primul volul Urzeala Tronurilor are 996 de pagini, in timp ce al 3 Iuresul Sabiilor are 1467 de pagini parca e uriasa si totusi ti se pare prea scurta are un ritm alert, adica nu tine povestea de un personaj ci de mai multe din perspectiva caruia se povesteste, incepe seria nu o sa regreti

| Pitzipoanca explică (pentru Nymeria):

Pfff, mi-ai dat tema de vacanta. laughing) Si tare ma tem ca-mi las acolo toata alocatia... Mersi frumos ca ti-ai rapit din timp sa imi raspunzi. :* ^___^

| Nymeria a răspuns (pentru Pitzipoanca):

Pai mai am una Epopeea dragostei, 446 de pagini care te vor incanta cu siguranta

| Fizy93 a răspuns:

Codul lui Da'Vinci, pentru ca e interesanta si o sa fie lucruri care chiar o sa te surprinda, de pilda povestea "numarului de aur". Mai multe detalii nu iti dau, citeste cartea! happy

| zahy a răspuns (pentru Fizy93):

Da da da, Nice. ma bucur ca la varsta ta ai citit Da Vinci

| Pitzipoanca explică (pentru Fizy93):

Am citit-o. Pana la jumatate e epica... apoi ceva s-a rupt. Prefer, tot pe aceeasi idee - "Cina cea de taina", cartea "Cina secreta". E scrisa de Javier Sierra. Pentru mine, a fost o carte deschizatoare de noi orizonturi.

| Fizy93 a răspuns (pentru Pitzipoanca):

La fel si pentru mine happy

| tafli a răspuns:

Fratii Karamazov, Fiodor MIhailovici Dostoievski

| Pitzipoanca explică (pentru tafli):

Acum sunt in desfasurare, multumesc. ^__^

| ραяαмσяє a răspuns:

Jurnalele Vampirilor, Cercul Secret sau Amurg happy. Mie îmi plac. Succes.

| Pitzipoanca explică (pentru ραяαмσяє):

Nu sunt putin...siropoase? Nu le-am citit, de asta intreb. Ai putea sa le compari cu alta carte/alte carti?

| Scarlett01 a răspuns:

Se numea Sarah.E o carte minunata, cu 2 povesti in paralel una in trecut, alta in prezent.E drama unei copile de doar 10 ani, drama ce incepe odata cu fenomenul vel d'hiv petrecut in Franta unde mii de evrei au fost omorati.Am vazut si filmul si este genial. Sper sa faci rost de carte.Bafta