| poechce a întrebat:

Ce carte imi recomandati sa citesc?
Tinand cont de caracterul meu mai romantic.
As dori sa citesc o poveste de viata. cu si despre adolescenti.

Am 14 ani.

Mersi!

Răspuns Câştigător
| silviasuciu a răspuns:

Cella Serghi-Pânza de păianjen, Mihail Sebastian-Oraşul cu salcâmi, Ionel Teodoreanu-La Medeleni, Nicholas Sparks-O plimbare de neuitat, Jurnalul unei iubiri(cărţile au fost ecranizate-A walk to remember şi The Notebook)

19 răspunsuri:
aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Bacemi, nu e vorba de Floarea întunecată?

| Bacemi a răspuns:

Iti recomand cu placere Floare Albastra de John Galsworthy. Este exact ce cauti tu.

| silviasuciu a răspuns:

La 14 ani imi placea sa citesc La Medeleni-Ionel Teodoreanu, Pe aripile vantului - Margaret Mitchell, Jane Eyre si alte carti ale lui Charlotte Bronte, si ale surorilor Bronte (foate frumoase amintiri ma leaga de aceste carti). Ce-ar fi sa incerci si Mizerabilii de Victor Hugo sau romanele lui Balzac, care sunt destul de accesibile? Mi-a placut si romanul Misterele Parisului de Eugene Sue, sau poti incerca chiar si Razboi si Pace a lui Tolstoi. Cred ca iti vor satisface inclinatia ta catre romantism, chiar daca personajelle nu sunt intotdeauna adoloscenti si aduc un spectru mai larg de informatie.
Nu stiu care sunt noile tendinte acum (am 30 de ani). Poate ce citeam eu la 14 ani e depasit acum!

| Doa'Do a răspuns:

Academia Printeselor - Shannon Hale
Adela - Garabet Ibraileanu
Cele cinci limbaje ale dragostei la varsta adolescentei - Gary Chapman! happy

| JustMeFlory a răspuns:

Maitreyi de Mircea Eliade. O sa o studiezi intr'a 11 a sau a 12 a.Este foarte frumos romanul, eu l-am studiat la scoala si m-a facut curioasa de ce se intampla, vroiam sa stiu mai multe amanunte si m-am apucat de citit. E roman modern cu o tanara bengaleza si un inginer, de diferite culturi care ajung sa se indragosteasca... oricum merita citit!happy

| MissD a răspuns:

Iti recomand elevul dima dintr'a 7a. e cum adolescenti. liceeni. e fooarte frumoasa. si cismigiu &co e tot cu adoescenti. foarte frumoase aman2.

| DrViorel a răspuns:

Incearca sa citesti cartile pe care le vei studia in liceu, daca incepi de pe acum te va ajuta in liceu, iti va fi mai usor, nu vei fi acaparata de carti... O zi buna

| Rallu_3508 a răspuns:

Fratia pantalonilor zburatori de Ann Brashares este un roman(4 parti) despre dragoste prietenie sincera si, bineinteles, despre adolescenti.De fapt 4 adolescente care au parte de intamplari frumoase.
Este o carte foarte interesanta, care, desi pare pentru copii mici este adresata adolescentilor ca noi(si eu am 14 ani). Eu am citi aceasta carte anul trecut si a ramas in inima mea.

| Livianananana a răspuns:

Domnisoara cristina de miercea eliade

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti recomand "Doua orfeline" de Adolphe D`Ennery. Este un roman de dragoste si este vorba despre doua surori care trec prin multe, iar la un moment dat ajung sa iubeasca. Nu iti spun mai multe, te las pe tine sa afli povestea. E superba :X.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Citeste romeo si jiulieta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poi pentru ca esti fata si noi stiim cu toti ce le plac fetelor sa faca dupa ce o seara cu prietenul in oras sa trminat. fie prost fie minunat, ne scufundam intr-o carte buna care i se potriveste oricarui cuplu! 'MULTUMESC PT AMINTIRI" este cartea care unora le-a schimbat privirea fata de viata asta, poate ca si tie nu'stiu citest-o si povestestemi cum a fost!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dc e necesar sa citesty o carte care a fost ecranizata?

| Paris a răspuns:

Citeste Twilight happy (Amurg)

| poechce explică:

Multumesc.
Am sa cumpar Twilight si New Moon precum si Floare albastra.
Ideea ii sa primesc asta de Craciun. cel mai frumos cadou.

Răspuns utilizator avertizat
| bianca17_5869 a răspuns:

Seria Twilight (4 carti) este excelenta pentru tine. avand in vedere varsta si genul de carti pe care il cauti.Twilight nu e tocmai o poveste de viata, dar daca o sa citesti macar 3 pagini si reusesti sa "intri in poveste" cu siguranta vei citi toate cele 4 carti (eu cand le; am citit, citeam cate 9h pe zi, bineinteles luam cateva pauze mici). sper sa iti placa si tie, dar ai grija sa nu te implici prea mult, cunosc persoane care "au innebunit" citind cartile .adica.acum isi cauta "vapirul lor". sau vor o dragoste adevarata si refuza realitateahee hee.

| nicolas a răspuns:

Citeste nada florilor de Mihail Sadoveanu

| Masenka a răspuns:

Te rezumi exclusiv la adolescenti?