| KeepCalm a întrebat:

Ce carti imi recomandati sa citesc in vacanta?happy

Răspuns Câştigător
| Sigmund a răspuns:

Am sa-ti propun din mai multe grupe:

Detectivi amatori, ocazionali/particulari ori cei din cadrul poliţiei? Arthur Conan Doyle(cu celebrul Sherlock Holmes)-Câinele din Baskerville, Semnul celor patru, Un studiu în roşu, Danila Comastri Montanari-seria Mistere în Roma Antică(Publius Aurelius Statius, un detectiv în Roma antică, originală idee, nu?)-Cave canem, Parce sepulto, Morituri te salutant, Cui prodest, In corpore sano, Dorothy L Sayers(lordul Peter Wimsey)-O moarte suspectă, Cele 5 piste false, Reclama ucigaşă, Sue Grafton(o femeie detectiv-Kinsey Milhone)-A de la Alibi, B de la Bandit, C de la Cadavru, Raymond Chandler(celebrul Phillip Marlowe)-Adio, frumoasa mea, Rămas bun pentru vecie, Somnul de veci, Fereastra de sus, Sora cea mică, Peter Chambers-Vorbeşte-i de rău pe morţi, Recviem pentru o roşcată, Carlo Manzoni-Aventurile unui detectiv particular, Peter Cheyney(Lemmy Caution şi Slim Callaghan)-Ce le pasă damelor!, Nu poţi păstra restul, Dashiell Hammett(Sam Spade)-Şoimul maltez, Rex Stout(Nero Wolfe, iubitorul de orhidee şi haleală bună)-Capcană pentru FBI, GK Chesterton-Secretele părintelui Brown, Val McDermid-detectivul particular Kate Brannigan, păcat că la noi n-au apărut decât 3 cărţi-Alături de tine, E scris în stele, Ai încredere în mine

JRR Tolkien-Hobbitul, Stăpânul Inelelor, Christopher Paolini-Seria Eragon, Stephen King & Peter Straub-Talismanul, Joseph Delaney-Cronicile Wardstone(seria Vraciului), Alan Gibbons-trilogia Legendeer(Umbra Minotaurului, Războinicii Corbului, Legiunea Vampirilor), Nancy Farmer-Marea trolilor, Paul Stewart & Chris Riddell-Cronicile Lumii de Margine(Dincolo de pădurea întunecată, Vânătorul de furtuni, Noapte peste Sanctafrax), Neil Gaiman-Pulbere de stele, Licia Troisi-Cronicile lumii pământene(Nihal de pe Pământul Vântului, Misiune lui Sennar, Talismanul puterii), Garth Nix-Sabriel, Lirael, Jonathan Stroud-trilogia Bartimaeus(Amuleta din Samarkand, Ochiul golemului, Poarta lui Ptolomeu), VM Jones-seria Karazan(Şerpii din Arakesh, Temniţele întunericului, Prinţul pierdut, În căutarea soarelui), BP Kerr-seria Copiii Lămpii Fermecate, Sophie Audoin Mamikonian-seria Tara Duncan, E Rose Sabin-seria Şcoala de vrăjitorie, Justin Somper-seria Vampiraţilor(Demonii oceanelor, Adâncurile mării, Vremurile terorii, Căpitanul sângelui), Terry Pratchett-seria Lumea Disc(Culoarea magiei, Lumina fantastică, Magie de ambe sexe, Mort, Copilul minune, etc), Richelle Mead-Academia vampirilor, PC Cast-seria Casa Nopţii

Bafta la citit! Sper sa-ti placa!

5 răspunsuri:
| larisa_6959 a răspuns:

N-ai zis ce fel de carte vrei sa citesti.
Cartii care mi-au placut mie mult:
Winnetou de Karl May
20. 000 de leghe sub mari de Jules Verne
Un yankeu la curtea regelui Arthur de Mark Twain
Patul lui Procust de Camil Petrescu
Insula misterioasa deJules Verne
Alchimistul de Paul Coelho
Doamna din lac de Raymond Chlender
Somnul de veci de Raymond Chlender
Supleantul de Petru Popescu
Marile sperante de Charles Dicknes
Ultimul mohican de James F. Cooper
Dama cu cameli de A. Dumas fiul
Cei trei muschetari de A. Dumas tatal
Dupa 20 de ani de A. Dumas tatal
Vicontele de Bragelon de A. Dumas tatal
seria Harry Potter
seria Ciresari de Constantin Chirita
Ivanhoe de Walter Scott

| KeepCalm explică:

Roman nu Român. Îmi cer scuze ca nu am specificatblushing. >big grin

| Mikiee a răspuns:

Gena lui isis, seria Amurg, Gazda

| CPR a răspuns:

In ce sens?

| paulthe1 a răspuns:

Basescu laughing