| MMadalina a întrebat:

Ce carti v-au marcat? Care sunt autorii vostri preferati? Argumentati!

10 răspunsuri:
| Nastia a răspuns:

Gargui de andrew davidson, asta citesc acum.
Devdas-Saratchandra Chattopadhyay
Padurea norvegiana, Iubita mea, Sputnik-Haruki murakami
Engima Otiliei de G.Calinescu.
ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi de c.Petrescu.
Maitreyi de Eliade.
Sarpele si Domnisoara Christina de eliade.
Baltagul de Sadoveanu.Hanu ancutei.
Dragostea in vremea holerei-garcia marquez.
femeia nisipurilor-kobo abe
O poveste pe care am citit-o zilele trecute si m-a surprins, m-a lasat cu o senzatie de bucurie inexplicabila:Vigdis si Viga-Ljot de sigrid undset.Nordicii astia chiar scriu bine.
Celalalt trup-milorad pavic.
eseu despre orbire-saramago
la capatul lumii si in tara aspra a minunilor-murakami
autostrada-cortazar
metamorfoza-kafka
citesc si poezie,imi plac rusii:lermontov,puskin, germanii:goethe si lenau, englezii:shelley, byron, francezii:v.hugo.
toti sunt autori foarte buni pentru ca te fac sa te simti in capul personajului.ii descriu bine starile sufletesti, ce e in capul lor si la final te trezesti ca totul e de fapt o metafora si intelegi mii de intelesuri si o lectie buna de viata.
sunt carti care te trezesc la realitate si poezii care iti trezesc sufletul sa simta si sa vada viata altfel, mai frumoasa, mai radioasa, iti aduc aminte cum e sa iubesti si sa visezi.

| Cruciuliță a răspuns:

Dean Koontz- absolut toate romanele lui.

| iulianr a răspuns:

Autorul meu preferat este Sven Hassel, iar cartile care mi-au placut foarte mult sunt "Legiuea blestematilor", "Toate panzele sus".

| GaBrYeLa18 a răspuns:

Buna! Autoru l meu preferat este Jules Verne si am citit cartea Steaua Sudului si acum citesc O calatorie spre centru pamantului. Cartile lui sunt pline de mister si desi nu prea imi place sa citesc cartile lui Jules Verne le ador.Care este autorul tau preferat?

| mizantropuldinmine a răspuns:

Imi place foarte mult M. Sebastian pentru ca are un stil narartiv aparte si nu e plictisitor deloc, de asemenea `O stea din toate e a mea` de Gica Iutes e ste o carte (poate cam de copii) foarte frumoasa, cu final fericit, deloc plictisitoare si cu evenimente inspirate din realitate!

| EcstasyDubstep a răspuns:

Eu am citit de mult cand eram mai mica "Colt-Alb" de Jack London mi-a placut foarte mult e o poveste induiosatoare si tot de Jack london am mai citit "Chemarea Strabunilor este tot despre un caine-lup

| PinkCupcake a răspuns:

Cand eram prin clasa a patra am inceput seria "Harry Potter" de J.K. Rowling si mi-a placut foarte mult.

| ledzepp a răspuns:

Rosu(Red)de Tony mott,foarte faina cartea,e vorba de deferite personalitati,si inprincipal de"aparentele inseala",e oarecum o poveste de dragoste.

Sotia calatorului in timp(Time traveler's wife)si asta e geniala, am citit-o si cred ca iti dai seama din titlu cam despre ce e vorba.Mie mi-a placut pentru ca e stintifico-fantastica, si mereu m-a pasionat timpul(calatoria in timp, felul cum trece, schimbarile)
Chiar ti-o recomad, s-a facut si un film dupa ea dar iti zic ca e mai faina carteabig grin. sper ca te-am ajutathappy
Have a good day!

| tafli a răspuns:

Incearca Dostoievski...

| iyli2 a răspuns:

Aureliu busuioc,, singur in fata dragostei'' este foarte interesant chiar mi-a placut mult....iti recomand si tie sa citesti aceasta carte