| ColoredLove a întrebat:

Ce citate frumoase stiti?

Răspuns Câştigător
| Alexăndruţaa a răspuns:

Pai am eu cateva citate...
sper sa-ti placa :
Cata vreme avem amintiri, trecutul continua sa existe.
Cata vreme avem speranta, viitorul ne asteapta!

Nu uita niciodata ce simti!
Ochii care nu se vad se uita!

Pe zi ce trece ne maturizam, doar sufletul mai pastreaza amintirile si copilaria din trecut [by mee smug laughing]

Asteptarea ne da iluzia ca facem ceva asteptand, cand de fapt nu facem altceva decat sa murim putin cate putin!

Cine vrea sa ascunda cheia spre inima sa, isi asuma riscul de a uita unde`a ascuns`o!

A trai inseamna a sti sa desenezi fara a folosi guma de stres!

Fericirea e principala componenta din viata noastra!
Fericirea trebuie sa fie o rasplata, nu un scop!
Fericirea e un episod in marea drama a durerii.

A fi puternic inseamna a ramane calm intr-un moment de disperare!

Prietenia=1 suflet in 2 trupuri.
Prietenia e incercarea prin care se masoara un om.
Prietenia e egalitate armonioasa.
Prietenia e una din mangaierile vietii.

sper ca te-am ajutat big hug
daca vrei mai multe uite id`ul meu : alesia_ale98

22 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

'' Religia mea este de a cauta adevarul in viata si viata in adevar '' - Miguel Unamuno. Mi se pare penibil sa pui o lista intreaga. Inseamna ca acele citate nu sunt speciale pentru tine daca le consideri o lista. E ca si cum ai considera victimele unei tragedii o statistica si atat. Puneti si voi cateva citate. Parca e mai bine asa. Ce rost are sa puneti fiecare aceleasi citate si sa postati kilometri de copy - paste?

| shadovv a răspuns:

De cand e lumea eroii se nasc in glorie si-apoi sfarsesc in mizerie.

| Yarinn a răspuns:

"Iubirea este un fum făcut din arborii suspinelor. Purificată, e un foc în ochii celor ce se iubesc. Tulburată, este o mare hrănită cu lacrimile celor ce se îndrăgesc. Şi încă ce mai e? E nebunia cea mai înţeleaptă, fierea ce înăbuşă, dulceaţa ce ne mântuie."
Unu` lung, de-a lui Shakespeare, care imi place mult. Gasesti mai multe la acest site: http://enciclopedie.citatepedia.ro/

| izvordemunte a răspuns:

Daca toti am privi spre cer, ne-ar creste aripi...

| missbee a răspuns:

The best thing in life is finding someone who knows all your mistakes and weaknesses and still thinks you; re the right one for him.

A girl wouldn; t spend her time doing little thing for someone if that someone doesn; t mean anything!

Anyone can make you smile or cry, but it takes someone special to make you smile when you already have tears in your eyes.

Sometimes when i say "i`m okay", i want someone to look me in the eyes, hug me and say "i know you`re not".

Destiny is for losers. It`s just a stupid excuse to wait for things to happen instead of making them happen.

Forgiveness is the arm of the strong one.

The worst battle you have to fight is between what you know and what you feel.

Never apologize for what you feel... It's like saying "Sorry, for being real"

It's never too late to be who you might have been.

| d33a a răspuns:

"Daca padurea cade, toti acesti locuitori stravechi trebuie sa piara"
e din M. Sadoveanu, Noptile de Sanziene tonguehappy

| Liza0o0 a răspuns:

,, Nimeni nu are darul de a vedea, de unul singur, totul. Cei mai multi dintre noi vedem doar ce dorim,, (Iulius Cezar, 100 i.H.-44 i.H.)
,, Succesul inseamna sa repeti greseala dupa greseala fara sa-ti pierzi setea de provocare,, (Winston Churchill 1874-1965)
,, Un ofiter trebuie sa stea alaturi de soldatii lui, sa gandeasca si sa simta cea ce simt ei,, (Erwin Rommel 1891-1944)
,, Inainte de a ne angaja in discutii inutile despre putere, trebuie sa punem mana pe putere,, (Lenin 1870-1924)
,, Omenirea este inpartita in bogati si saraci, in exploatori si exploatati si a te sustrage acestei structuri fundamentale si opozitiei sarac-bogat inseamna sa te sustragi unor adevaruri fundamentale,, (Iosif Stalin 1879-1953)
,, E mediocru ucenicul ce nu-si depaseste maestrul,, (Leonardo da Vinci 1452-1519)
,, Noi cand ne nastem plangem ca intram...pe aceasta mare scena de bufoni,, (William Shakespeare 1564-1616)
,, Ma simt cuprins de muzica.Muzica este in mine,, (Wolfgang Amadeus Mozart 1756-1791)
,, Orice adevar este usor de inteles odata ce a fost descoperit.Important este sa-l descoperi,, (Galileo Galilei 1564-1642)
,, Viata este o tragedie atunci cand este privita in prim-plan si o comedie cand o privesti in plan larg,, (Charlie Chaplin 1889-1977)
,, Dati-mi un punct de sprijin si voi misca Pamantul din loc,, (Arhimede 287-212 i.H.)
,, Visele sunt o protectie a realitatii iar realitatea este o protectie a viselor,, (Sigmund Freud 1856-1939)
,, Ochi pentru ochi si lumea va deveni oarba,, (Mahatma Gandhi 1869-1948)
,, Pamantul este palma mea; tu, Zeus, stapanesti Olimpul,, (Alexandru cel Mare 356-323 i.H.)
,, Un descoperitor este cineva care doreste sa stie originea fiecarui fenomen,, (Charles Darwin 1809-1882)
,, Valoarea unei idei consta in utilizarea sa,, (Thomas Edison 1847-1931)
,, Nu fac nimic remarcabil. Dar cea ce fac este esential,, (Che Guevara 1928-1967)
,, Daca in tine arde flacara si spiritul creatiei, e imposibil sa le ti pe toate pentru tine, sub cheie,, (Vincend Van Gogh 1853-1890)

| Liza0o0 a răspuns:

Scuze, dar doar atat am putut sa iti gasesc pentru ca am cautat o gramada in biblioteci, pe net si pe revistewinkingmult noroc in citatele pe care o sa le mai primesti de la altiiwinking

| elyssa20 a răspuns:

# Nu rupe firul unei prietenii, caci, chiar daca il legi din nou, nodul ramane. – Octavian Paler
# Nimeni nu poate trai fara prieteni, chiar daca stapaneste toate bunurile lumii. – Aristotel
# A avea un prieten este mai vital decat a avea un inger. – Nichita Stanescu

# Aud vibrand vocea ta in toate zgomotele lumii. – Paul Eluard
# Dragostea e asemeni febrei; nu le putem stapani pe nici una si nici nu putem limita durata sau intensitatea lor. – La Rochefocauld
# Dragostea eterna dureaza 3 luni. – Necunoscut
# Cursul dragostei adevarate nu a fost niciodata neted. – William Shakespeare
# Dragostea arata omului cum ar trebui sa fie. – A. P. Cehov
# Iubirea! Este aripa daruita de Dumnezeu sufletului pentru a urca la el. – Michelangelo Buonarotti
# Iubirea este arhitectul universului. – Hesiod
# Dragostea ii face pe oameni sa se simta egali. – F. M. Dostoievski
# Ca un om sa iubeasca pe altul e probabil cea mai grea sarcina care ne-a fost incredintata, sarcina suprema, examenul final, opera pentru care toate celelalte sunt doar un preludiu…. Iubirea e un imbold pentru fiecare sa se desavarseasca, sa devina cineva, sa devina o lume el insusi de dragul cuiva. – Rainer Maria Rilke
# Iubirea nu inseamna placere. – Confucius

# Pentru avea o viata fericita, trebuie sa ai o minte linistita. – Necunoscut
# Nu exista lucruri marete, doar lucruri mici cu o dragoste mare. Fericite sunt acelea. – Maica Tereza
# Fericirea este o alegere care cere mult efort, uneori. – Necunoscut
# Doamne, cat e de delicat uneori sa impaci libertatea si fericirea ta, cu libertatea si fericirea altuia. Acesta e un ideal imposibil. Unul din doi trebuie sa-si sacrifice libertatea si fericirea. Care din doi? …femeia. Asadar, daca m-as sacrifica eu, n-as mai fi barbat. – George Toparceanu
# Fericirea trebuie sa fie o rasplata, nu un scop. – Antoine de Saint-Exupery
# Daca faci ceva, nu vei fi intotdeauna fericit; dar nu vei fi niciodata fericit fara sa faci ceva. – Benjamin Disraeli
# Fericirea nu poate fi cumparata cu bani si dragostea nu poate fi dobandita cu forta. – Emile Zola
# Fericirea perfecta nu exista pe acest pamant; aceasta s-a zis de mult timp si de oameni foarte invatati; avem insa iluziunea, credinta si speranta. Aceste dauri divine compun pentru noi, aici pe pamanat, ceea ce numim fericire. – Nicolae Filimon
# Fericirea este placerea care nu se repeta. – L. N. Tolstoi
# Fericirea isi are originea in suferinta, si, oricat de mult am dori sa traim numai in fericire, este absolut imposibil, intrucat fara suferinta, aceasta niciodata nu-si va arata miraculosul spectru. – Sorin Cerin

pupici.

| nyna a răspuns:

Traieste fiecare clipa ca si cum ar fi ultima

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa faci din fiecare clipa a vietii tale, clipa cea mai pretioasa!happy[Asta e citatul meu preferaton the phone

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cursul dragostei adevarate nu a fost niciodata neted. – William Shakespeare

Ca un om sa iubeasca pe altul e probabil cea mai grea sarcina care ne-a fost incredintata, sarcina suprema, examenul final, opera pentru care toate celelalte sunt doar un preludiu…. Iubirea e un imbold pentru fiecare sa se desavarseasca, sa devina cineva, sa devina o lume el insusi de dragul cuiva. – Rainer Maria Rilke

Dragostea este tot ceea ce avem, este singura modalitate in care ne putem ajuta unul pe celalalt. – Euripide

O dragoste apusa e ca un vulcan, niciodata nu poti zice ca a trecut pericolul de a izbucni din nou. – Octavian Goga

Trebuie sa cautam dragostea acolo unde suntem, chiar daca asta ne-ar costa ceasuri, zile, s aptamani de deceptii si tristetii. Caci in clipa in care pornim in cautarea iubirii, si ea porneste in intampinarea noastra. Si ne salveaza. – Paulo Coelho

Te iubesc mult, cum n-am mai iubit niciodata, si tocmai de aceea plec, pentru ca, daca as ramane, visul s-ar transforma in realitate, in dorinta de a poseda, de a dori ca viata lui sa fie a mea. In fine, toate lucrurile care transforma dragostea in sclavie. E bine sa avem grija de ceea ce luam cu noi din viata. – Paulo Coelho

Pictura este poezie tacuta. – Plutarch

Daca pictura este o nebunie, ea este o dulce nebunie, pe care oamenii ar trebui nu numai sa o ierte, dar chiar s-o caute. Imi privesc chipul si îmi cantaresc sanatatea. Amandoua poarta semnele grijilor, ale ambitiilor si remuscarilor care contorsioneaza fizionomia fiecaruia din noi. Iata de ce ar trebui sa iubim arta. Ea procura acelora care vor sa-si echilibreze viata, calmul, implinirea morala si chiar sanatatea. – Jean-Baptiste Camille Corot

Nu te obosi sa fii modern. Din pacate acesta este singurul lucru, pe care orice ai face, nu-l poti evita.- Salvador Dali

Muzica exprima tot ceea ce nu poate fi exprimat in cuvinte, dar pe care nu poti pastra linistea. – Victor Hugo

Dansul este limbajul ascuns al sufletului.- Martha Graham

Parca atit! ador aceste citate... sper sa-ti placa...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foarte frumoase citatele Alexandra
iar tu crissu mai cauta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

(Coelho)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Greu sprijină palma capul meu, Vibrează vena mi-e greu. Il ţin să nu adoarmă iarăşi înnecat de lacrimi, Suspin, şterg, tremur, dar respir. Şi cand va veni sfarşitul atunci s-a terminat Cu tot ceea ce am suferit odat’. Nu vreau să plec, vreau vantul încă să îl simt, Tac, văd, respir aştept o noua zi un nou ritm.

| Smarandica a răspuns:

Te iubesc pentru ca te iubesc si nu pentru ca ma iubesti ci pentru bucuria de a te vedea fericit. (preferatul meu)

| DanSor a răspuns:

Iata citatul meu preferat si are perfecta dreptate:
"Saman altindan su yurutur."
O zi minunata... happy

PS: nu te chinui sa-l traduci in Google translate pentru ca nu ti-l traduce bine, intreaba un turc si-ti va spunewinking

| danu4u a răspuns (pentru DanSor):

(Look at the mother before marrying the daughter.)
Uita-te la mama inainte de a te insura cu fiica ei. ....sau ceva de genu.

| Gerrard08 a răspuns:

Eu stiu un site cu citate super faine.

http://xpont.ro/

Eu petrec mult timp aici doar citind citate! :D

| Marita a răspuns:

Cine nu iarta distruge puntea pe care trebuie sa treaca el insusi."