| anonim_4396 a întrebat:

Ce cred romanii despre moldoveni?

Răspuns Câştigător
| Dismally a răspuns:

Ce sa creada, tot romani sunt si moldovenii, doar ca au avut o soarta mai grea pana acum.

44 răspunsuri:
| Lizzu a răspuns:

Ai reusit, prin aceasta intrebare, sa instigi la rasism.

| WeAreSmart a răspuns (pentru Lizzu):

Ce fel de rasism? suntem de diferite rase sau ce? laughing

| Lizzu a răspuns (pentru WeAreSmart):

Nu conteaza..cand vine vorba de ura intre popoare, da, suntem.

| WeAreSmart a răspuns (pentru Lizzu):

Pai eu iubesc si Romania happy e a doua patrie pentru mine happy

| Lizzu a răspuns (pentru WeAreSmart):

Poate tu, dar majoritatea oamenilor se urasc intre ei ca natii.
De ce? n-o sa inteleg niciodata.
E loc pentru toti pe Pamant. De ce inghesuim si ne luptam cu tot ce avem pentru o bucatica de pamant care nu apartine pana la urma nici unei tari?

Pentru ce atata lupta si cuvinte urate? De ce nu pace si intelegere? Nu poate fi prea greu.

| 0x11111051 a răspuns (pentru Lizzu):

Eu is la fel de alb ca si tine. Assa ca nu-i nici un rasism pe aici.

| Lizzu a răspuns (pentru 0x11111051):

Ok, era din alt punct de vedere ceea ce voiam sa spun.

| 0x11111051 a răspuns:

Si din pacate tu faci parte din marea majoritatea a sclavilor americosilor. In Rusia, macar se duc oamenii si construiesc astazi Moscova, fac bani, si isi ajuta familiile de aici. Da voi? A-ti uitat cine v-a ajutat cu acapatarea independentei Romaniei? Cine s-a luptat linga voi, impotriva turcilor? De nu erau ei, voi acum era sa cintati balalaice turcesti, pe linga un bloc.

Asa ca ibala in ghips, ромын кончиный

| WeAreSmart a răspuns:

no talking
pai toata Europa va critica ca pe niste hoti, mincinosi dar eu cred ca voi romanii sunteti niste persoane bune la inima, sunteti ca o familie mare, nu trebuie sa criticam tot poporul doar din cauza unor persoane nesimtite care strica imaginea apropiatilor, doar pentru ca in Moldova sunt multi betivani nu inseamna ca tot poporul e betivan, din cauza rusilor ni-a fost stricata identitatea, cultura si acuma nu mai stim nici cine suntem

| IonutzWoW a răspuns:

Iti voi spune parerea mea, moldovenii sunt niste oameni foarte bine dispusi insa imi pare rau ca traiesc in conditii mult mai mizerabile ca noi.

| elComandantee a răspuns:

Depinde despre care moldoveni vorbim.
Despre cei din Republică sau despre cei din Moldova?
Despre cei din republica Moldova nu am o părere prea bună. Pentru că sunt sclavii Rusiei. E o ţară un pic mai băgată în rahat ca România şi mai coruptă.

| WeAreSmart a răspuns (pentru elComandantee):

Pai nu e vina noastra ca nu ne-am putut apara, incercam si noi sa iesim din rahatul rusesc si poate vom fi si noi candva romani cum au fost stramosii nostri

| ZuZuLiNka a răspuns (pentru elComandantee):

Ai grija ce spui despre tara mea...eu nu am spus nicidata nimic rau despre tara ta

| WeAreSmart a răspuns (pentru ZuZuLiNka):

Salut tovarase happy

| anonim_4396 explică (pentru ZuZuLiNka):

rolling on the floor) mor.,.
Așa cum unii români își bagă ceva-n R.M, astfel și unii moldoveni și-o bagă-n România, așa că nu te agita prea tare ca și cum ai fi singura persoană responsabilă pentru reprezentarea Moldovei(dacă înțelegi unde bat)

| ZuZuLiNka a răspuns (pentru WeAreSmart):

Salut

| WeAreSmart a răspuns (pentru anonim_4396):

Taci ma din gura! tu daca ti-o bagi nu inseamna si ceilalti o fac la fel, mai bine bagati-o in liniste si nu fa scandal

| anonim_4396 explică (pentru WeAreSmart):

Nu fac nici un scandal.
I-am lămurit fetei, iar acum și ție, cum stă treaba, unu și-o bagă din partea ailaltă, altu din partea asta, și suntem egali în băgarea chestiilor în proprietatea altora. Faptul că ea a dat peste cineva din tabăra adversă ce nu prea o agreează pe ea și echipa ei, asta nu înseamnă că trebuie neapărat să-i reproșeze acest lucru.

| WeAreSmart a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce nu trebuie sa reproseze acest lucru? fata isi apara tabara, nu?

| elComandantee a răspuns (pentru ZuZuLiNka):

Şi? Poţi să spui ce vrei, mi se rupe.
Ambele ţări, şi România şi Republica Moldovă sunt 2 ţări de rahat, cu oameni care au mentalităţi de rahat, 2 ţări corupte şi retardate. Doar că Moldova e puţin mai de rahat decât România. Atât!

| WeAreSmart a răspuns (pentru elComandantee):

Cum ma ti se deschide gura sa vorbesti asa despre poporul nostru, doar pentru ca avem o economie slaba nu inseamna ca suntem in rahat, traim pe locuri sfinte si nimeni nu are dreptul sa scuipe pe acest pamant si in acesti oameni

| ZuZuLiNka a răspuns (pentru WeAreSmart):

Bine spus

| elComandantee a răspuns (pentru WeAreSmart):

Culmea e că ăia care trăiesc pe "locuri sfinte" o duc cel mai rău şi au cea mai de rahat mentalitate.
Nu,doar pentru că aveţi o economie slabă nu înseamnă că sunteţi în rahat,dar se mai adună şi altele,corupţia,prostia, mentalitatea idioată a oamenilor care sunt uşor de manipulat, exact ca nişte sclavi.
Mi-am exprimat părerea subiectivă, la ce ai mai pus întrebarea dacă nu are nimeni dreptul la o părere?

| WeAreSmart a răspuns (pentru elComandantee):

Parerea ta arata ca ti-e rusine ca esti Roman, ti-e rusine ca provii din cel mai brav popor, un popor de eroi plini de noblete, a fi descendent al dacilor romanizati nu a fost si nu va fi o rusine, am ajuns o tara saraca din cauza altor popoare ce ne-au distrus identitatea, ce ne-au blocat calea spre dezvoltare. Sper ca Moldova si Romania nu se vor desparti, nu se vor lupta intre ele, lasa sa fim 2 tari independente dar sa nu ridicam mana asupra altui frate, noi purtam gloria Daciei si sunt sigur ca vom demonstra aceasta glorie, nu prin bani ci prin bogatia suflteasca si dragostea fata de cel apropiat

| elComandantee a răspuns (pentru WeAreSmart):

Nu,nu mi-e ruşine, dar nici nu sunt mândru de asta. Părerea mea e că patriotismul e o prostie.
Să ne unim cu Basarabia ca să ce? Să aibe o hartă frumoasă la care să li se scoale reduşilor mintal care altceva decât naţionalism nu au?
Care e problema cu ea cum e acum? Vai că e o politică de rusificare a ţării. Cui îi pasă? Sunteţi săraci pârliţi în Republica Moldova. Contează dacă sunteţi săraci lipiţi în româneşte sau în ruseşte?
Graniţa o treci când ai chef. În ziua de azi oricum graniţele au rol pur administrativ. Nu e ca şi cum stă cineva cu puşca acolo şi rupe familii în două. Nu e nici un interes. Ambele ţări, atât România cât şi Republica Moldova, sunt fomiste şi de rahat. A voastră puţin mai tare. Dar nu e diferenţa atât de mare încât să vreţi să săriţi gardul ca să veniţi aici.
Pe cine ajută să lipeşti la o ţară de rahat o ţară şi mai de rahat? Corupţia voastră e nasoală. Hai să o integrăm la corupţia noastră. O să iasă sigur ceva fain.
Cât de tâmpit să fii, şi lipsit de realizări personale, ca să te mângăi cu continuitatea asta naţională? Stră-stră-buncă-tu era în România mare, care conţinea şi Basarabia. Mare rahat. Nici nu ştii cum îl cheamă da’ ţi se pare că avea orgoliul mai împăcat când se uita spre hartă. De parcă ar schimba asta ceva pentru cineva.
Naţionalismul e boala omului nesemnificativ. Irelevant pe plan individual, prostul se încălzeşte cu gloria, de obicei inventată, a strămoşilor lui. În capul lui e şi gloria lui. Dacă l-a fătat mă-sa într-un loc, toate realizărle acelui loc sunt şi meritul lui.
Pentru că atunci când eşti prost, analfabet şi inutil, te simţi bine la poveşti cu Ştefan cel Mare. Şi ai impresia că o dungă pe o hartă şi milioane de oameni pe care nu i-ai cunoscut niciodată determină cine eşti şi te influenţează cu ceva.
Naţionalismul nu există. E o invenţie de la 1700 cu scopul de a motiva idioţii să pună mâna pe furcă şi să-şi apere domnitorul şi averile lui, de parcă l-ar ajuta asta cu ceva. Funcţiona în vremurile ălea triste, în care toată lumea se bătea cu toată lumea, şi aveai nevoie ca prostul tău să aibă un sentiment de apartenenţă, ca să moară pentru tine. Să nu-i treacă gândul banal prin cap „Da’ de ce &%/¤ mea să mă complic? Ce mi-e că mă exploatează un român sau un rus? Tot exploatat sunt."
Ia gata! E inutilă discuţia. Oricum eşti un copil de maxim 16 ani care habar n-are ce spune.

| WeAreSmart a răspuns (pentru elComandantee):

Atunci pentru ce au luptat stramosii nostri? ca noi sa fim uniti sau sa ii pupam in cur pe rusi sau italieni? si sa ii lasam mai departe sa se rada de noi cum ca am fi niste prosti de la coada vacii care fugim in Europa sa le pupam picioarele si venim inpoi sa ne laudam ca am facut bani, scuza-ma dar daca nu vom tine unul la altul pentru ceia ce suntem atunci vom ajunge rupti prin toate partile si altii vor pune mana pe pamantul nostru

| elComandantee a răspuns (pentru WeAreSmart):

Nu se mai bate nimeni cu nimeni acum.
Dacă ar fi de o unire ceva aş fi de acord pentru o unire cu Germania. Nu pentru o unire cu o ţară net inferioară.
Chiar suntem nişte prosti de la coada vacii care fugim în Europa, nu doar "am fi".
E inutil.
Stai în banca ta. Spălatu-le pe creier!

| 0x11111051 a răspuns (pentru elComandantee):

Auzi fa, asa sa ii zii lu tacto,

| elComandantee a răspuns (pentru 0x11111051):

Aşa îi zic lui mă-ta.

| 0x11111051 a răspuns (pentru elComandantee):

SkipperMD, romanii ne cred pe noi retardati, deoarece daca vad un betivan, ei cred ca tot poporul e betiv. Si + ca nu numai pe noi ne critica, dar si pe rusi. Se pare ca ei au uitat, cine i-a ajutat sa primeasca independenta.

| 0x11111051 a răspuns (pentru elComandantee):

De la ma - ta si aud.
Eu nu-s roman, si de aceea nu m-am invatat sa ma leg de rude de familii.
Da daca va trebui, o sa te gruzesc din citeva cuvinte, turcule

| elComandantee a răspuns (pentru 0x11111051):

De fapt nu ăsta e motivul. Ideea e că sunteţi proşti,în marea majoritate. Cine mai e sclav în ziua de azi? Numai voi, moldovenii, sclavii Ruşilor.
Cunosc oameni de treabă din Republica Moldova, nu generalizez că sunteţi toţi proşti, dar marea majoritate da.
Din păcate tu faci parte din aia mare majoritate.

| elComandantee a răspuns (pentru 0x11111051):

Cine a început mă primatule? Eşti sclerozat?
Hai că n-am timp de dezbătut polemica asta cu un retardat ca tine.
Am dezbătut-o odată. N-am timp s-o dezbat toată ziua.

| WeAreSmart a răspuns (pentru elComandantee):

Se pare Grand ti-o gruzirtpre tare big grin si ei inceput sa ne faci in tot felul, cine ma acum e scalvul rusilor? tara noastra e doar prietena cu Rusia, si cred ca ar fi mai bine sa fim de partea rusilor de cat cu o tara unde se afla un
tigano-turc ca tine, si in comparatie cu tine eu nu matiresc un popor, mai bine du-te si spala-ti creierul ca e gruzit strasnic, vezi sa nu ti se usuce creierul si degetele daca vei mai scrie ceva despre tara me

| 0x11111051 a răspuns (pentru WeAreSmart):

SkipperMD молодец, пацан)

| WeAreSmart a răspuns (pentru elComandantee):

Dai de rusine Romania, sa spui ca tara ta e in rahat? si sa te mai anini si de Moldova... mi-e rusine de tine...

| WeAreSmart a răspuns (pentru 0x11111051):

стараюсь happy cпасибо за защиту

| elComandantee a răspuns (pentru WeAreSmart):

Şi mie mi-e ruşine că împart specia cu oameni retardaţi ca tine.
Sunt realist, ce e rău în a fi realist? Chiar e în rahat, nu o spun eu, aşa se vede.
Moldova e şi mai în rahat decât România.
Întreabă orice om cu capul pe umeri ce părere are despre România cât şi despre Republica Moldova. Toată lumea o să se ferească de ele spunând că sunt de rahat.

| NexusHELPER a răspuns:

Nu sunt retarzi. Si nu, nu sunt din Republica Moldova. Cei din Moldova sunt oameni... ca si noi... Nu avem parere de rau asupra ei.

| NexusHELPER a răspuns:

Cei din Moldov sunt oameni... ca si noi... Nu avem parere de rau asupra ei.

| Cualpco a răspuns:

Eu sincer ii consider buni si harnici.
Cel mai mul imi place cum vorbesc.Au ei ceva special. happy
P.S. Daca esti moldovean fii mandru de asta.winking

| WeAreSmart a răspuns (pentru Cualpco):

Am gasit o floare intre spini laughing iti multumesc

| Cualpco a răspuns (pentru WeAreSmart):

N-ai pentru ce. Oricum am scris adevarul despre ce consider eu.

| Lia_De_1964 a răspuns:

Important este ca ne putem jigni frateste. Observ ca suntem la fel de talentati si unii si ceilalti. Evident avem radacini comune.