| Anonim1045 a întrebat:

Ce este pana la urma arta? Daca ea este o reprezentare a frumosului cum se poate numi un obiect arta daca frumos tine de perceptia umana... ramane arta un "ceva" pur si simplu subiectiv, intrucat eu pot considera un tablou frumos arta iar alta persoana nu il considera arta? ...Astfel cum putem spune ca e arta sau nu?

4 răspunsuri:
| maria6 a răspuns:

Este un produs al creatiei si rezista in timp.

| diasasak a răspuns:

E arta atunci cand redai un subiect care impresioneaza, cand transmiti privitorului ceva, un sentiment, o parere, nu doar o pura inventariere a realitatii. uneori e si subiectiva dar chiar si acel subiectivism transmite ceva despre cel care a facut-o, despre personalitatea artistului si ce a vrut el sa spuna.

| mariusice a răspuns:

Arta e atunci can cineva creaza ceva care te pune pe ganduri, iti face mintea sa „alerge„ Arta este in orice sa zicem doi sculptori fac aceeasi piesa unul se chinuie si face ceva iar celalalt face ceva si incep discutiile intre iubitorii de arta.

| xXPandaXx a răspuns:

Arta are mai multe sensuri si fiecare are propria parere. Altii nu stiu ce e aia arta si spun baliverne, iar cei care stim ce este, stim sa o apreciem. Ea e ceva creat dupa perceptia fiecaruia si nimeni nu ii poate gasi adevarata valoare in afara de creator.