| anonim_4396 a întrebat:

Ce etnie, clan antic erau faraonii? Erau inruditi cu imparatii romani?

8 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Erau egiptenihappy

| PainTech a răspuns:

Nu aveau treaba cu romanii. Nici ca relatii de rudenie, nici ca timp istoric. Cand Roma inca isi punea bazele Egiptul avea deja mii de ani de istorie. Cand Romanii au inceput sa se dozvolte Egiptul era cam pe terminate in ce priveste faraonii.

| StrongHeart a răspuns:

Nu erau inruditi cu romanii, erau egipteni, civilizatia lor a fost printre cele mai importante la vremea aia.

| anonim_4396 explică (pentru StrongHeart):

Acum au ajuns musulmani

| TheGentleman a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, că au ajuns sub dominație arabă

| RKBlue a răspuns:

Majoritatea dinastiilor au fost egiptene.
Ultima dinastie(Ptolemeica) a fost macedoniana.Acestia practicau incestul, pentru mentinerea puterii, ca alte dinastii de dinainte.
Cleopatra(probabil cel mai faimos faraon al Egiptului) s-a nascut in dinastia Ptolemeica.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Erau de etnie rromă, nu ai văzut ca multor rromi li se zice Faraoane?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vreau si eu pe cineva cu ochiu bun (nedistras de "informatii") sa se uite la anumite statui si constructii antice. Erau regate indiene.