| Robert03122002 a întrebat:

Ce fel de camera foto sa îmi iau pentru poze personale(făcute in vacante)?

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Eu folosesc o camera "pocket" (Sony Cybershot), exceptional pentru instantanee, portrete si grup, dar si peisaje. Foarte rar am nevoie de un aparat mai performant, doar in cazuri speciale.

| NLS a răspuns:

Depinde de bugetul disponibil.
Si pretentii.
Exista persoane ca mine, care nu fac fotografie la nivel profesionist, adica pentru valorificare intr-un fel sau altul,
insa sunt foarte exigent si imi place sa obtin cea mai buna calitate posibila.
Asa ca am strans bani (destul de multi) si mi-am luat un DSLR cu obiectiv (cumparat separat) cu deschiderea maxima a diafragmei de f/2.8 ca sa pot trage cadre mai bune cand am lumina putina.
Daca a meritat investitia?
Fiecare cent, chiar daca din cauza greutatii si gabaritului o folosesc rar.
Senzorul mai mare de pe ea (fata de compacte, bridge sau telefoane) face diferenta.
Insa un telefon cu camera buna e chiar mai util, il ai mereu la tine, ca atare il poti folosi mai des.

Spune-mi de cati bani dispui, si o sa iti spun cam cum e mai inteligent sa ii investesti (compacta cu pretentii de premium, bridge, DSLR entry level, etc).

| Robert03122002 explică (pentru NLS):

Suma nu este o problema, dar să nu fie grea

| NLS a răspuns (pentru Robert03122002):

Uite aici 2 camere mirrorless

https://www.f64.ro/panasonic-dc-gx880-kit-12-32mm-f3-5-5-6-argintiu/p

https://www.f64.ro/......i-si-nfc/p

PANASONIC-ul filmeaza 4K, (adica la rezolutie 3840x2160)
SONY doar FullHD (1920x1080)

Panasonic - ~ 405g inclusiv obiectivul

SONY - 285g doar corpul, fara obiectiv (totusi foarte usor fata de DSLR-ul meu, care cantareste 755g doar corpul)

Ca si caracteristici nu e foarte mare diferenta intre ele, fiecare are avantaje si dezavantaje.

SONY merita pentru distanta focala mai lunga (pana la 50mm, fata de 32 la Panasonic), dar depinde ce vrei sa fotografiezi.

Daca doresti peisaje si arhitectura urbana, atunci un obiectiv precum cel al aparatului Panasonic te ajuta mai mult sa cuprinzi cadre largi (acea distanta focala de 12mm, se traduce printr-un unghi de cuprindere mai larg).

Daca doresti sa faci portrete, atunci SONY, pentru acei 50mm. (Portrete cu obiective cu distanta focala mai scurta de 50mm nu e indicat sa faci, denatureaza liniile subiectului, si il deformeaza putin).

La eMAG mai gasesti acest Fujifilm, tot o varianta buna si el, si totodata are un pret decent.
Daca ma gandesc bine, acesta l-as lua.

https://www.emag.ro/......D9K9Z7MBM/

361 g cu obiectiv, si filmeaza si el la rezolutie 4K.
Nu are viewfinder, dar mie imi place oricum sa folosesc ecranul chiar si pe aparatul meu (care are viewfinder).
Acest lucru descarca mai repede bateria din pacate, insa pe mine nu ma deranjeaza.

Ar fi extrem de util sa iti cumperi si o baterie externa de circa 7-8000mAh.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Canon

| Skarr a răspuns:

Iti recomand o camera mirrorless e mult mai mica ca un DSLR. Sau daca chiar vrei una mica mica poti sa iti iei una compacta dar nu e la fel de buna ca cea mirrorless.

| AndrElle a răspuns:

Nikon