| anonim_4396 a întrebat:

Ce flori se zice ca e bine sa ai in buchetul de mireasa?

Răspuns Câştigător
Anna
| Anna a răspuns:

Mie imi plac foarte mult trandafirii albi dar buchetul de mireasa vreau sa fie din flori de musetel!happy

11 răspunsuri:
| elena a răspuns:

Trandafiri albi... dar eu fiind o persoana excentrica, as dori un contrast al albului...ai curaj?

Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Daca acest "se zice ca e bine" nu are legatura cu cine stie ce superstitii..., atunci, iti poti realiza buchetul din florile preferate!
Trebuie sa ai in vedere, sa reziste toata ziua..., in rest, iti faci bughetul din ce flori preferi tu, nu din ce iti spun altii "ca e bine"
Gusturile nu se discuta!

daniela
| daniela a răspuns:

Florile albe simbolizeaza puritatea, inocenta, respectul, admiratia. Se spune ca liliacul alb din buchetul de mireasa aduce fericire in relatia de cuplu si noroc tinerei familii, iar margaretele sunt adevarate talismane pentru copii. Dar orice floare care iti place tie si ti se potriveste cred ca trebuie sa faca parte din buchetul tau de mireasa. Nu fi superstitioasa, alege tot ceea ce-ti place pentru ca e nunta ta si totul trebuie sa-ti fie pe placul tau pentru ca amintirea va fi numai si numai a ta, pentru ceilalti va fi o simpla nunta frumoasa printre alte nunti la care au participat.

| miriam a răspuns:

In primul rand buchetul de mireasa trebuie sa dea bine cu rochia, alege-l in functie de aceasta.

| dulcika a răspuns:

Trandafiri bineinteles pentru ca ei sunt simbolul iubirii...:

| dicarmencitta1957 a răspuns:

De obicei in buchetul de mireasa, se aleg doar flori albe, pentru ca mireasa este ceva pur si cele care aduc noroc in viata sunt trandafirii albi. Daca vrei ca viata sa fie luminoasa ca un trandafir alb, ...iti recomand trandafirii albi.

| arsenia a răspuns:

Nu se zice. de care iti plac tie mai mult, acum nu faci buchet din panselute care se pun de obicei de ziua mortilor pe mormaint pentru ca ii chiar ridicol

| ingerash_6819 a răspuns:

In nici un caz crini, garoafe si cale.Ar mai fi exclusa floarea soarelui, deoarece la spanioli se zice ca ar purta ghinion.
Ar merge florile de camp...sau trandafirii albi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Trandrafrii

| mky a răspuns:

Sa predomine albul - mireasa in alb=puritate + o noua etapa a vietii.