| AnonimFaraPereche a întrebat:

Ce inseamna "a lucra pe blat"?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Inseamna a lucra fara forme legale, sinonim a lucra la negru.

| francut a răspuns:

Lucrezi fara acte, cum a spus @Ioandelasal.
Dar, atentie: neplatind taxele legale, pierzi ani la vechime, la pensie, chiar si pentru un eventual somaj. Neavand platit cas-ul, ai probleme la medic. Si altele. Asa ca, nu recomand serviciul "pe blat".

| gigite a răspuns:

Ascuns, nelegal, secretos, fara acte legale, cu consecinte care nu se pot rezolva decat cu vinovatia ambelor parti,...dar in spiritul legii;