| aimullah123 a întrebat:

Ce inseamna ca o carte e editia a 2-a revizuita?
Adica cineva scrie o carte si dupa un timp realizeaza ca trebuie modificat ceva la ea?
Sau e o continuare a primei carti?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A revizui = a cerceta din nou cu scopul de a modifica, perfecționa sau rectifica

O carte revizuită e o ediție îmbunătățită. (În mare parte conținutul inițial.)

Deci nu continuare. Continuare înseamnă volumul 2, 3 etc.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

"Editie revizuita" sau revazuta inseamna ca, autorul a mai facut corecturi in cartea initiala, iar editia actuala contine acele modificari.
E asemanator cu versiunile programelor, care sufera reparatii /imbunatatiri.

regis
| regis a răspuns:

Scrie o carte, o publica, se pune in vanzare.
Dupa o vreme face mici modificari, completări, actualizari, după care o publica din nou.

| Cozma_Aurora-irina_1962 a răspuns:

Actualizările sunt necesare uneori, datorită unor schimbări intervenite în evenimente de viață, de exemplu cuprinse în carte; în legi, dacă e cazul, sau alte informații.