| George_Bulboaca_1993 a întrebat:

Ce înseamnă negociabil?

Multumesc.

Răspuns Câştigător
| Doja a răspuns:

Inseamna ca ti s-a pus initital un pret mare, si poate scadea.

| George_Bulboaca_1993 explică (pentru Doja):

Dar la o licitatie nu se face tot o negociere la care pretul poate urca?

| Doja a răspuns (pentru George_Bulboaca_1993):

Licitatia nu este negociere, este o cursa catre cel mai mare pret pe care e dispus sa-l plateasca cineva.

O negociere presupune ca cineva sa lase de la el

8 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

A negocia înseamnă „ a te tîrgui".
Vînzătorul cere un preț dar, funcție de pretenția clientului, el mai poate fi scăzut pînă la unul convenabil, și pentru el, ca vînzător.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

10 definiții pentru negociabil
NEGOCIÁBIL, -Ă, negociabili, -e, adj. Care poate fi negociat. [Pr.: -ci-a-] – Din fr. négociable.
sursa: DEX '09 (2009)
NEGOCIÁBIL, -Ă, negociabili, -e, adj. Care poate fi negociat. [Pr.: -ci-a-] – Din fr. négociable.
sursa: DEX '98 (1998)
NEGOCIÁBIL, -Ă, negociabili, -e, adj. Care poate fi negociat, care poate forma obiectul unor tratative.
sursa: DLRLC (1955-1957)
negociábil (-ci-a-) adj. m., pl. negociábili; f. negociábilă, pl. negociábile
sursa: DOOM 2 (2005)
negociábil adj. m. (sil. -ci-a-), pl. negociábili; f. sg. negociábilă, pl. negociábile
sursa: Ortografic (2002)
NEGOCIÁBIL, -Ă adj. Care se poate negocia. [pron. -ci-a-. / cf. fr. négociable].
sursa: DN (1986)
NEGOCIÁBIL, -Ă adj. care poate fi negociat. (< fr. négociable)
sursa: MDN '00 (2000)
NEGOCIÁBIL ~ă (~i, ~e) Care poate fi negociat. Contract ~. [Sil. -ci-a-] /

| raMLesS a răspuns (pentru anonim_4396):

Dexul are niste explicatii de rahat!
"Negociabil - Care poate fi negociat"
WOOOW, m-a lamurit...

| corolav a răspuns (pentru raMLesS):

Nu e chiar așa.
Această definiție te trimite la verbul „ a negocia".

| raz0000001 a răspuns:

A ajunge la o intelegere comuna.

| MădălinaMaya055 a răspuns:

Negociabil adica se stabileste pretul final alaturi de cumparator si vanzator.