| intrebcenustiu a întrebat:

Ce insemna Pastele inainte de Hristos si chiar in perioada cand el traia? Pentru noi acum pastele inseamna invierea domnului, dar pentru ei ce insemna?

5 răspunsuri:
| Zuzu1991 a răspuns:

"invierea domnului"
incerci sa te dai in barci, cu, credinciosii, dar nu tine
"domnul" se refera la D-zeu... NU la geezaz

ce a fost inainte, nu a fost nimic
nu in legatura cu, crestinismul in orice caz

| Yuoia a răspuns:

Pfui! Si se considera toti crestini credinciosi. Eu macar nu sunt nimic. Dar tot stiu ca noi am legat Pastele de Inviere, din confuzie.
Pastele normal ar trebui sa fie sarbatorit numai de evrei. Pentru ca atunci serbau ei fuga din Egipt si eliberarea din robia egipteana. Celelalte popoare nu au legatura cu asta.
Isus a intrat in Ierusalim pentru sarbatoarea florilor (Florii). Lucru care i-a fost fatal pentru ca a fost tradat si crucificat.
Daca ai sa citesti asta: https://inliniedreapta.net/pastele-la-evrei/ ai sa vezi ca noi gresim si cu ouale. Se mananca un ou care inseamna sacrificiul solemn. Cum se manca si inainte de crucificarea lui Isus, nu are nici o legatura cu sangele sau curs pe ouale Mariei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Amintea de eliberarea evreilor din robia egipteana cand au jerfit mielul si au mâncat azimile.
Era o prefigurare a jerfei lui Hristos si eliberarea noastra de pacat.

| AlinMrs a răspuns:

Nu sunt foarte sigur insa cred ca Pastele a capatat insemnatate religioasa dupa moartea si invieria lui Hristos. Inainte era o sarbatoare pagana ca multe altele din ce stiu