| Koko21 a întrebat:

Ce iti trebuie ca sa te faci actrita? Funda

Răspuns Câştigător
| ALGator a răspuns:

Dorinta puternica, chef sa te arunci asupra acestui mestesug din toate partile. Apoi sa urmezi o pregatire pentru actori, sa incerci sa te viri in lumea filmului sau teatrului chiar ca practicant.
La inceput nu stii daca ai talent. Stii doar ca nu poti fara.
Ingrid Bergman, o mare actrita, a inceput prin a sta in frig la coada sa fie figuranta.
Sint multe cai care duc in acelasi loc, dar primul lucru bun este ca trebuie sa simti ca te arde pasiunea si apoi sa tii la tavaleala sa o pui in practica cu multa truda. Ce e drept, pasiunea se cristalizeaza si pe parcurs.

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Sa fii volubila, expresiva, vocala, sa poti exprima usor trairi si comenzi doar prin a fi numita.
Daca ai un talent wow nici nu-ti trebuie neaparat studii, dar e bine sa le faci daca esti 100% convinsa ca asta vrei sa faci in viata.
Daca nu, urmeaza un simplu curs si fa-i o alta facultate.

| ALGator a răspuns:

Incepi prin a practica in draci. Gaseste o trupa de teatru de amatori (sau mai multe) in localitatea unde esti sau in apropiere (faci naveta daca e nevoie). Pune tot sufletul in asta, chiar daca jucati niste piese de tot rahatul cu o trupa de tot rahatul.
Vei invata multe si vei prinde pulsul.
Scrie piese de teatru sau scenarii scurte de film. Vei afla si cum. Exista carti (manuale) sau site-uri pe web.
Intra deci in mafie.
Teatrul e mestesug, cunostinta empirica nu stiinta, teorie si alte vrajeli in primul rind.
Cind vei da examen la institut te vei simti altfel.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Talent
Daca ai talent te poti duce la un casting

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns:

Muuuuuult talent si o facultate de profil.

| medicine a răspuns:

Cred ca cel mai important este sa stii cum sa te separi de cine esti in viata de zi cu zi si sa te transformi cu usurinta in complet altceva. De exemplu, in timpul aplicarii machiajului teatral, sinele dispare, si se naste personajul. Trebuie ca personajul sa fie credibil. Daca te poti preface cu success ca esti ceva/cineva care este total opus fata de cine esti tu in viata de zi cu zi, atunci actoria este pentru tine (exemplu extrem: un mafiot ar trebui sa poata juca cu succes rolul unei femei, calugarite, si sa fie crezut de toata lumea).

| RMC6 a răspuns:

Trebuie sa ti doresti foarte mult, sa ti placa, sa iubesti teatrul, scena, publicul si tot ce tine de teatru.E nevoie si de umilinta...de umilinta de a juca un rol mic, foarte mic sau mai rau sa fii pe post de figuratie chiar daca ai terminat o facultate si ti ai luat si masterul.In actorie trebuie sa fii insistent si sa nu renunti niciodata casa reusesti.Zic din experienta mea de amatorlaughing))) ca eu anul asta dau admitere dar sunt intr o trupa de teatru din cls a9a si la inceput nici nu ma privea regizorullaughing) eram invizibila si nu am renuntat pentru ca mi-a placut, iar acum imi da toate rolurile principale mie.Si cred ca asa va fi si la facultate si dupa ce termin.Sa stii ca e usor sa te remarci cu un rol principal dar foarte greu sa te remarci si sa ramai in amintirea publicului cu un rol mic de cateva replici.Succes :*