| miky95 a întrebat:

Ce parere aveti de poezia "Frunza verde de albastru" de Nichita Stanescu? Ati gasit in sens in acea poezie?

Răspuns Câştigător
April
| April a răspuns:

"Ma doare un cal maiastru", continua el.Si nu trebuie sa cauti neaparat sensuri in poeziile lui Nichita Stanescu pentru ca el e poet cu toata fiinta sa si rolul esential al unui poet nu e acela de a merge pe cai batatorite nici in privinta ideilor, nici in privinta cuvintelor.Nichita se joaca, Nichita inventeaza, Nichita nu vrea sa socheze dar o face.Socheaza si uimeste sentimentul nostru comun despre sensuri, despre cuvinte, despre idei. Cea mai mare parte a poeziei sale, si, indraznesc sa afirm, cea mai stanesciana poezie este tocmai aceea in care el pare a fi insusi poezia, el o emana, o secreta precum paianjenul isi secreta firul de panza.Nu stiu cum sa ma fac mai bine inteleasa dar nu cauta neaparat sensuri.Lasa-te sedusa, pur si simplu de ineditul asocierii dintre cuvinte si de bucuria pura de a asista, citindu-l, la nasterea unui univers poetic ce n-a mai existat pana la el.

5 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Un sens l-as gasi in faptul ca lucrurile nu sunt intotdeauna ceea ce par. Dupa cum spuneam un adevar pentru cineva este o minciuna pentru un altul. Un lucru poate fi in acelasi timp si minciuna si adevar. Nichita Stanescu ne arata sa privim lucrurile mai in profunzime si sa nu respingem un lucru doar pentru ca nu credem in el.

| Bloo2 a răspuns:

Foarte interesant raspunsul lui april.incearca sa te bucuri de poezie, sa o simti nu sa-i cauti un sens sau o caracteristica bine definita big grin

| silviasuciu a răspuns:

Nichita este superb. Vezi si LECTIA DESPRE CUB. http://www.imaginelife.ro/......espre_cub/

| Oanny a răspuns:

Eu nu am gasit nici un sens, dar am gasit ceva.http://www.referate-romana.com/......re-rom.php sper sa te ajute

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu cum sunt altii, dar eu inca nu am reusit sa ma bucur din cauza unui lucru fara sens. Nichita este recunoscut pentru starea "high" in care isi punea gandurile pe hartie.