| stefana21 a întrebat:

Ce parere aveti despre cartea "De veghe in lanul de secara" de J.D.Sallinger? Eu am citit-o si imi place la nebunie. Vreau sa aud si parere voastra happy

Răspuns Câştigător
| Jeanny22 a răspuns:

"De veghe in lanul de secara" te introduce in lumea lui Holden Caulfield, un adolescent care incearca sa-si gaseasca drumul in viata. De aici, si titlu carti, caci la intrebarea surorii lui, el raspunde ca ar vrea sa stea mereu in lanul de secara si sa aiba grija de cei mici.
Cred ca cel mai mult mi-a placut faptul ca se contazicea singur. La un moment dat spunea ca e las, cel mai las din lume, iar in capitolul urmator spune ca e curajos, e chiar curajos cand vine vorba de acte de vitejie.
Asta am iubit eu la Holden! Stia cum sa faca haz de necaz!
Jeanny22!

4 răspunsuri:
| Necrophagist a răspuns:

Deloc amplu, plin de clişee, final confuz...

| Scândură a răspuns:

Buna! Si mie mi-a placut mult cartea, am citit-o acum cativa ani de placere, nu ma mai lasat-o jos din mana pana nu am terminat-o! Ma impresionat!
Mi se pare ca ar trebui sa fie cartea de capatai a tinerilor de pretuntindeni! Iti recomand in continuare sa citeseti "Imparatul mustelor" daca acea carta ti-a palcut, sigur iti va placea si asta!
Sper ca te-am ajutat, bafta!

| Cimpan_Cristi_1981 a răspuns (pentru Scândură):

Poti sa imi faci un rezumat?

| queerkulture a răspuns:

Scandura zice bine, desi "Imparatul mustelor" mi s-a parut un pic mai dura. Poti sa te apuci de "Franny and Zooey", tot de Salinger.