| mumbling a întrebat:

Ce parere aveti despre cartea "Memoriile unei gheise" de Arthur Golden? Cineva a spus ca este o carte care te invata arta seductiei... Eu nu cred asta. Voi ce ziceti?

Răspuns Câştigător
| JesterRO a răspuns:

Daca vrei sa vezi despre ce-i vorba, uite-te la film. Si daca-ti place filmul, citeste si cartea.
Nu e despre arta seductiei asa cum crezi tu acum, e vorba despre faptul ca gheishele erau pe vremea aceea niste dame de companie foarte stilate si traditionale, care foloseau seductia ca atribut principal, insa nu intretineau contacte sexuale, ci doar serveau, dansau, stateau de companie, faceau spectacol etc. Ele foloseau seductia pentru a castiga reputatie si pentru ca intr-o zi, sa fie dezvirginate de un domn, de asemenea cu reputatie, si platite cu o suma foarte mare.
Insa reputatia lor avea sa fie vestita, pe cand banii insemnau mai putin.
Deci iti recomand si cartea, dar si filmul, sunt doua opere de artahappy.

1 răspuns:
| blackangel_7400 a răspuns:

Mie mi se pare mai degrabă o carte care dezvăluie viaţa unei gheise văzută din alt unghi. O carte fără ocolişuri.