| AvalohAlyn a întrebat:

Ce parere aveti despre U. S. A? Dar despre tarile europene gen Franta, Italia si Spania? Cum vedeti voi viata lor si ce impresie v-au lasat, asa din carti, din discutii, din intamplari etc

Răspuns Câştigător
| Nastia a răspuns:

Sincer,mi se pare ca u.s.a e o amestecatura de natii si popoare care convietuiesc acolo doar pentru ca sunt bine platiti dar nu se considera americani si se gandesc tot la tara lor.In u.s.a e bine sa te duci sa-ti faci studiile sau sa lucrezi pe la Microsoft in rest sunt cam retardati americanii.Din cate seriale am vazut nu numai ca nu sunt destepti dar sunt incurajati sa faca nimicuri in viata si laudati pentru orice porcarie fac.Mi se pare ca Romania e o tara in care te formezi ca om,vezi viata din o multitudine de unghiuri,ti la familie,o respecti, iti place sa te plimbi, esti viu.Traiesti cu adevarat.Cei din alte tari zici ca-s de plastic.Nu vad nimic in jurul lor.Nu iau decizii pentru ei, ia familia si se trezesc la 40 de ani ca nu sunt fericiti si nu stiu ce sa faca cu viata lor.FRanta mi se pare o tara rafinata,oamenii au mult bun gust in materie de coafuri,haine,mai ales mancaruri, parfumuri, etc.Imi place limba lor si daca ajungi sa lucrezi acolo e foarte bine pentru ca sunt corecti si nu sunt rasisti.Sunt veseli si plini de viata.Italienii,sincer nu stiu nimic despre ei,nu se remarca prin nimic. spaniolii sunt iar o natie cu copii retardati,nu stiu sa faca nimic,nu invata,merg ca, caii cu ochelari pe drumul pe care li-l aleg parintii. Tarile nordice mi se par popoare destepte,familiste,unite,dezghetate,genbig grinanemarca,Olanda, Norvegia, Suedia si Finlanda.Rusia e o tara frumoasa, de vizitat.Imi place si limba lor, sunt ortodoxi toti.Destepti si dezghetati. Japonezii sunt iar foarte destepti, au o cultura vasta si de admirat.

2 răspunsuri:
| Plague a răspuns:

America mi se pare o tara de rahat. Destule documentare si discutii cu americani m-au vazut sa vad ca americanul normal nu isi permite sa se imbolnaveasca sau sa traiasca sanatos: minciuna, ipocrizia si foamea de bani domina la ei. Tarile europene o duc mai bine.adica au mai multe posibilitati...iar cultura lor (ca popor...francezii, italienii, etc) cere respect.

| Schrotter54321 a răspuns:

Pai...de mik am avut multe experiente, adica am fost in peste7 tari iar...este adevarat sunt evoluati economic si stiu sa-si puna in valoare frumusetile ceea ce noi nu stim sa facem de altfel dar am locuit un timp in Italia iar rasismul era ceva de speriat. Nu stiu sa se distreze asa bine ca noi (din ce am observat pe perioada petrecuta acolo). Apropo muzica italiana este de 2 bani(exceptii unii interpreti),Francezii sunt destul de intepati, iar limba lor este groaznik dupa parerea mea, nemtii fac totul de parca ar fi robotei.Sincer,spania mi-a lasat o amintire placuta pentru ca sunt foarte ospitalieri.
AAAA ...era sa uit! Am un unchi in U.S.A si a zis ca este o tara draguta dar nu prea sunt femei asa frumoase, si exagereaza cu burgeriiwinking