| ஐMimiஐ a întrebat:

Ce probe se dau la liceul de arta la desen?

Răspuns Câştigător
| Andrei7520152 a răspuns:

Eu am avut de dat doua probe, cum scrie si mai sus; o natura statica si o compozitie (in tempera) A fost destul de simplu, le'am dat desigur in zile separate. E foarte probabil sa intri daca stii cat decat sa desenezi/pictezi. Dupa aia e usor. plus ca au ore foarte usoare; faci mate/fizica si alte ore din astea mai tehnice pana in anul 2. Si chiar si asa, sunt indulgenti acei profi, te scoti cu un cinci daca inveti doar chestii rudimentare. In anul 3/4 ai destul de mult timp liber. Drept urmare nu dai bac-ul la mate/fizica/chimia etc etc Am avut de ales intre filozofie/sport la bac, si evident, am ales sport laughing big grin

| ஐMimiஐ explică (pentru Andrei7520152):

Mersi pentru raspunsuri la intrebarea mea

| aleexkdos90 a răspuns (pentru Andrei7520152):

Buna! Și eu tot la arte vreau să dau. Crezi că fără pregătire pot intra? Chiar mă descurc destul de ok. Și de obicei ce ar putea pica? Gen un cub, un măr? Și la cea cu compoziția? Sa faci niste personaje? Am câteva emoții de acum

4 răspunsuri:
| ButterflyWings a răspuns:

Specializarile
arte plastice, arte decorative, arte ambientale, design

A. PROBA DE PERCEPTIE VIZUALA
Studiu dupa natura – desen: natura statica compusa din doua sau cel mult trei obiecte,
dintre care unul de rotatie (vase de lut, corpuri geometrice, fructe sau legume, naturale
sau mulaje), compusa pe contraste valorice

Tehnica, la alegerea candidatului: creion sau carbune
Timp de lucru: 5 ore.

Criterii de apreciere:
Compunerea spatiului plastic (încadrarea în pagina)
Raportul dintre obiecte (proportii)
Forma, caracterul obiectelor
Redarea spatiului si a volumului
Raport valoric

B. PROBA DE CREATIVITATE
O compozitie pe o tema data, executata în culoare sau volum (la alegerea candidatului).
CULOARE: O compozitie cu personaje si cu enuntarea unei probleme de culoare -
Tehnica: culori de apa.
VOLUM – compozitie ronde - bosse, cu personaje
Tehnica: modelaj în lut.
Timp de lucru 5 ore

Criterii de apreciere:
- unitatea compozitiei si încadrarea în subiect;
- rezolvarea problemei de culoare enuntata;
- nota personala, originalitate, creativitate.

- raportul între elemente, proportii, miscare, rezolvarea plastica a volumelor.

| Roberto_Roberto_1990 a răspuns:

Eu,de exemplu, trebuie sa dau la amandoua probe, sau imi aleg eu? si de exemplu sa zicem ca am picat la una dintre probe, mai intru in liceu?