| Claudia_3811 a întrebat:

Ce scriitori francezi celebri cunoasteti?

Răspuns Câştigător
aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Hello!
Am aruncat o privire aici: http://ro.wikipedia.org/wiki/Categorie:Scriitori_francezi si am gasit urmatoarele nume reprezentative:

Nicolas Boileau, Charles Perrault, Jean-Jacques Rousseau, Victor Hugo, Guy de Maupassant, George Sand(pseudonimul lui Amandine Lucille Aurore Dupin de Francneil, baroană Dudevant), Eugène Sue, Michel Zévaco, Paul Féval, Théophile Gautier, Maurice Druon, Anais Nin, Françoise Sagan, André Malraux, André Gide, Jules Renard, Jean Cocteau, Frédéric Dard, mai cunoscut sub numele de San-Antonio, Gaston Leroux, Maurice Leblanc, Anatole France, Daniel Pennac, aş putea continua dar mai bine intri tu aici

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sunt multi si daca vrei sa-i stii intra pe http://www.google.ro/......tp?/search

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Cam pe toti, ca i-am studiat in facultate.
Balzac, Stendhal, Flaubert, Zola, Dumas, Jules Verne, Albert Camus, Marcel Proust, Corneille, Racine, Moliere, Sartre, Marguerite Yourcenar, Simone de Beauvoir, Saint Exupery, Georges Duhamel, Apollinaire, Francois Villon.

Astia ar fi asa, la prima strigare. Daca ma mai gandesc vreo 5 minute, mai gasesc vreo 10-15.

| LoveMusic a răspuns:

Pe mine. Eu sunt o scriitoare franceză de renume. Sau cel puţin mi-aş dori să fiu whistling laughing

| madia a răspuns:

Jean de La Fontaine
Charles Leconte
Tristan Tzara
Alexandre Dumas
Boris Vian

| mermadia a răspuns:

Hector mallot, alphonse daudet... jules verne, charles bauderlain(poet).

| VζŠё ¢ΦLô®α†€ a răspuns:

Jules Verne e francez foarte celebru si scrie fantastic :X vas sfatui sa cititi calatorie spre centrul pamantului am citi-o o data si acum o incep iar e fantastica

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Jean-jacques rousseau

| Special_girl a răspuns:

Alexandre Dumas- e preferatul meu