| serbanescu a întrebat:

Ce se intampla daca uiti niste replici din piesea de teatru? Cine te ajuta?

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

E un "înger" pe acolo

http://meseriiascunse.ro/teatru/sufleor.php

| Furnicuta000 a răspuns:

Improvizezi, asa fac marii actori, unii chiar daca nu uita replicile

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De obicei există un "sufleur", care are sarcina de a-i "ajuta" pe actori să depășească aceste eventuale situații, nu-l vede nimeni (așa și trebuie), doar îi șoptește actorului replica. Cei mai inspirați improvizează, nealterând mesajul scenei. E posibil ca în zilele noastre, acesta să se folosească de tehnologie, astfel, actorul cu o mini-cască în ureche, este salvat într-un mod mult mai sigur și ușor. De-altfel, această modalitate se folosește și în concerte, unde soliștii pot avea și ei "scurte pierderi de memorie".