| georgiDeea a întrebat:

Ce tipuri de creioane sunt bune pentru desenat? Stiu tipurile de creioane dar nu stiu pe care sa mi le iau. Care sunt mai bune? Eu am inteles ca B6 e bun pentru orice, e adevarat? puteti sa-mi dati niste sfaturi care sunt bune pentru portrete si pentru umbre?

2 răspunsuri:
| AG a răspuns:

Eu lucrez cu B3 B2 si H2 pentru a crea umbre. HB pentru a crea schite simple si H1, H3 pentru a crea elemente de ceata.

| Veverita_6581 a răspuns:

B-urile sunt creioane moi, deci mai bune pentru desen artistic decat H-urile sau HB-urile. Ideala e o combinatie de B-uri, de exemplu un B2 (putin mai tare) cu un B5 sau B6 (acestea din urma sunt extrem de moi si cu ele se pot pune accentele de umbra, mai inchise decat restul).