| Lipsa47 a întrebat:

Cei care picteaza in culori sunt numiti pictori dar cei care deseneaza schita doar in creion cum sunt numiti?

7 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Întrebarea dovedește necunoaștere și răspunsurile la fel.

Pictorii folosesc culori dar și graficienii folosesc culori, dar în general, alte tipuri de culori decât pictorii.

Orișicare artist plastic, face desene.

Graficienii făceau grafică de carte, caricaturi pentru ziare, afișe șamd.

Acum culorile de ulei și de tempera fiind scumpe și pictorii făceau desene-picturi în tehnici în care culorile erau mai ieftine sau nu mai colorau de loc și le vindeau ca desene simple, atunci când omul nu putea să îi dea suficienți bani pe un tablou făcut în culori de ulei sau de tempera.

Așa s-au dezvoltat : pastelurile, cera-color-urile, pastelurile grase, acuarelele, tușurile colorate, guașa, desenele în sangvin, sangvin +cărbune+ cărbune presat + cretă, desenele cu creion, cu creion de argint, sau cu creion de plumb.

Exista teoretic împărțirea : desen de pictor, de sculptor și de grafician, în funcție de cum arata și cum era executat desenul respectiv, dar nu este ceva foarte bine delimitat.

În ultimele decenii au apărut culorile cu liant polimer, dintre care mai cunoscute sunt culorile acrilice.

Nu prea se fac desene numai în creion, deoarece culoarea neagră a creionului nu este un negru ci un gri și dacă vrei să se vadă mai bine, ori folosești cărbune și cărbune presat ori tuș negru.

Numai începătorii, fac desenele, numai cu creioane.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Graficieni!

| DeKoniec a răspuns:

Arhitectii? la ei te referi?

| Lipsa47 explică (pentru DeKoniec):

Nop......la cei care deseneaza portrete, etc

| DeKoniec a răspuns (pentru Lipsa47):

Sunt graficieni happy

| ԂǮϞiŚ a răspuns:

Pictor ineseamna ca se bazeaza mai mult pe culori (tabloide, tablouri)iar cei ce deseneaza in creion sunt numiti desenatori(sau creionatori)

| alexandra3325 a răspuns:

Desenatori...cred