| JoanJett a întrebat:

Cine a citit "Cartea fara nume". Despre ce este vorba?

6 răspunsuri:
| wforweirdo a răspuns:

Eu, acum cativa ani. E aiurea, nu mai stiu exact. In cartea asta este vorba despre o alta "carte fara nume". Toti care citeau cartea aia fara nume, erau masacrati. Toata lumea dadea vina pe un tip, caruia i se spunea Bourbon Kid, dar pana la urma se va afla ca nu el era vinovat.
Am citit si continuarea, care se numea "Ochiul Lunii" si imi amintesc ca am auzit ca trebuia sa apara si partea a III-a. Pe atunci mi-a placut, nu stiu ce as putea sa spun acum, decat daca nu ma apuc sa o recitesc, desi nu cred ca o sa imi mai placa.

| Dina a răspuns:

N-am citit-o dar daca afli despre ce e care e rostul sa o mai citesti?

| alexandra1993 a răspuns:

Nu stiu, dar am auzit ca are autor anonim, iar daca o citesti vei muri. Povesti de adormit copiii big grin

| andrei_1493 a răspuns:

Am citit din intamplare Cartea fara nume. Recunosc, mi s-a parut la inceput, inainte de a o citi, doar o gaselnita care sa creasca vanzarile. Iar pseudonimul autorului… Anonymous. Pai ce impresie sa-mi faca o asemenea carte la prima vedere. Ce-i drept, mi-a atras atentia. Asa ca atunci cand am pus mana pe ea, curiozitatea a invins si nu m-am putut infrana sa o citesc.
***** Culmea, nu mi-a parut rau. Este una dintre cele mai interesante carti pe care am pus mana in ultimii 5 ani si nu se incadreaza in genul S. F. Nici fantasy nu pot spune ca e, actiune are din plin, de fapt, dincolo de actiune, e intesata de violenta gratuita. Iar caracterele par a fi luate direct dintr-o intrunire de supervillains. Pur si simplu, in cartea asta nu exista eroi, iar cei care par eroi aflam pe parcurs ca nu sunt nici pe departe ceea ce par. Bineinteles ca nu o sa stric suspansul, dar stati cu ochii in patru. Toate personajele au o fata ascunsa. Si asa e si normal, daca luam in considerare mediul in care se petrece actiunea cartii.

***** Un orasel numit Santa Mondega, o scena de inceput ce mi-a adus aminte de Desperado. Un barman numit Sanchez, care si el mi-a adus aminte de barmanul din Desperado. Iar in prima secventa isi face intrarea in scena insusi Banderasul cartii, The Bourbon Kid, pe numele lui de alint. Pana si finalitatea mini-capitolului e similara cu cea din film.

***** Ca tot a venit vorba de capitole, inca din primul si pana in ultimul, al 65-lea, fiecare din ele e construit profesionist. Fiecare urmeaza o reteta de succes, ca un serial in care fiecare episod a fost studiat si construit special pentru valorificare maxima. Pe parcursul cartii, personaje noi sunt adaugate si fiecare poarta o marca anume, fiecare are abilitatile si puterile sale deosebite, fie ca e vorba de rapiditate in schimbul de focuri, fie ca e vorba de inteligenta, de putere fizica bruta, de posibilitatea de a se transforma intr-o creatura supranaturala, sau de invincibilitate la anumite substante si actiuni.

***** Pentru ca incet, incet, pe masura ce Cartea fara nume se desfasoara, aflam ca westernul transformat in comedie transformata in suspans transformat in drama transformata in detectivism, transformat in horror, transformat in opera filozofica, si asa mai departe, totul este de fapt un amalgam, o adunatura de stiluri diferite, unite intr-o singura carte, a carei idee principala e legata de vampiri.

***** Nenea Anonim scrie insa intr-un stil de zile mari, iar modul sau de a scrie combina, ca si cartea in sine, particularitatile altor scriitori. Pe alocuri aminteste de Stephen King, de Lovecraft, de Arthur Conan Doyle, de R. L. Stine, de Jerome K. Jerome, si lista poate continua.

***** Cu putina cercetare, putem afla ca manuscrisul a fost publicat si promovat pe propria cheltuiala a autorului, asa ca avem mai multe posibilitati. Anonimul este ori un scriitor celebru care a vrut sa faca un experiment, scutit de greutatea celebritatii, ori un editor, sau un om in stransa legatura cu lumea scriitoriceasca, si chiar cu edituri, tipografii si alte mecanisme din industria cartilor. Nici macar nu iau in considerare posibilitatea ca Anonymous este un autor care se afla la prima sa incercare literara. Cartea fara nume e mult prea bine scrisa, iar traducerea se afla si ea la inaltime, pentru ca nu am gasit nimic de care sa ma leg. N-am dat de typos, n-am dat de greseli gramaticale, n-am dat de pagini lipsa, iar intreg aspectul cartii mi-a lasat o impresie buna.

***** Asadar, daca vreti sa aflati mai multe detalii despre eroul principal, Bourbon Kid, despre Miles Jensen, despre Sanchez, despre Somers, despre El Santino, despre Dante si Kacy, despre Elvis (pentru ca si Regele apare pe parcurs, dar nu chiar asa cum v-ati astepta), despre Jessica, despre Rodeo Rex, despre calugarii Hubal, si despre restul adunaturii din Santa Mondega, nu aveti de ales. Nu va lasati descurajati de descrierea de pe coperta: "O carte fara titlu scrisa de un autor anonim, aduce moartea oricui o citeste". O sa va prindeti pe parcurs despre ce e vorba.

***** Vestea buna, cel putin pentru mine, e ca Anonim a scos pana acum o urmare a Cartii fara nume, numita Ochiul Lunii (The Eye of the Moon). Puteti vedea o recenzie a ei aici. Astept sa fie tradusa si la noi. Vestea si mai buna e ca autorul, care are si un profil ciudatel de MySpace (daca nu cumva o fi vreun fan deghizat), anunta ca s-a apucat sa lucreze la o noua carte din serie, numita Cimitirul diavolului (The Devil’s Graveyard). Pana atunci, va recomand sa cititi Cartea fara nume, pe care o puteti si comanda online, de pe Diverta Online.