| ramonelll a întrebat:

Cine a citit carti de Paulo Coelho?
Ce parere aveti despre cartile scrise de le? si de anumite citate care te pun pe ganduri?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de varsta si de bagajul de lectura al cititorului. Sa spunem ca sunt carti initiatice, potrivite tinerilor.
Daca as fi pusa in situatia de a face recomandari din literatura sud-americana, cu siguranta ca as pronunta alte nume, cum ar fi Sabato, Cortazar, Marquez.
Sunt povesti usoare, cu subiect facil, in care autorul amesteca principii si credinte, invataturi si opinii personale, legende si mituri.
Nu am pretentii de critic, ci doar un om cu gust format in materie de lectura.

2 răspunsuri:
| nodeerskulls a răspuns:

Fiecare paragfar din Coelho ma pune pe ganduri, pentru ca vorbeste despre viata si destin.

| Alina a răspuns:

Am citit Alchimistul si Veronica se hotaraste sa moara.Nu m-au impresionat cu absolut nimic...citatele,sau mai bine zis moraloa cartilor a mai fost folosita si de alti scriitori.Nu stiu de ce s-a facut atata valva in jurul cartilor sale, personal nu mi-au placut.