| MariaFiscusunteu a întrebat:

Cine a fost pentru voi Mihai Eminescu?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A fost si va ramane cel mai mare poet al neamului.

18 răspunsuri:
| Empathizer a răspuns:

Fat-Frumos din lacrima!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un versificator supra-apreciat.

| prizeFTW a răspuns:

Poetul nepereche de suflet al ţării româneşti.

Răspuns utilizator avertizat
| Încrucişătorul a răspuns:

Un aristocrat geniu fiind portretizat ca un amărât/proletar.

| WeedGotMeCrazy a răspuns:

Un poet roman recunoscut si peste hotare

| Decrepit a răspuns:

Cate clisee in comentarii... Avea omul dreptate cand zicea de biografii subtiri si tot felul de "mititei".Un om bipolar era. Poate singurul scriitor din Romania, care, intr-o cariera destul de scurta, a reusit sa scrie si lucrari extrem de bune, dar a a scos si poezii asemanatoare cu ce-ar insira o proasta de 13 ani in jurnal.Inca nu pot intelege de ce s-a intamplat asta,pentru ca ar fi o prea mare evolutie,atat artistica,dar si sociala. Poate chiar era multipla personalitate,de-a scos fituici ca Luceafarul si chestii precum Glossa,Sarmanul Dionis sau Scrisoarea I.Un poet decent,mediu,ca valoare,per total, insa un jurnalist extrem, extrem de bun. Daca ar fi trait in timpurile noastre, pun pariu ca fie era rapper, fie era antisocial.

| roxystomp a răspuns (pentru Decrepit):

Ideea este ca Mihai Eminescu a scris prea multe opere ca sa nu-ti placa absolut nimic din acelea. Uite ma dau exemplu chiar pe mine: nu ma dau in vant dupa Eminescu, dar schiar si asa am cateva creatii care imi plac foarte mult.

| Solsagan a răspuns:

Un nene care se mulţumea doar să viseze.

| lolylolypops a răspuns:

Un poet al tuturor timpurilor...

| HouseHouse a răspuns:

Un visator.

| Prince_Amir_1995 a răspuns:

Doar doua cuvinte : Dragostea si Natura.

| DinamoPCH a răspuns:

Cel mai mare poet

| Anonim5566 a răspuns:

Luceafarul poeziei romanesti. Cel ce a deschis ochii natiunii, cel ce a fost dispus sa-si dea sufletul pentru patrie, cel ce traia doar cu iubire si poezie.

| Roxiiiiiiiii a răspuns:

Un mare poet roman

| SkkZ a răspuns:

Un mare poet, Dragostea si Natura

| LoveNaruto a răspuns:

Mihai Eminescu este cel mai mare poet national care exprima cel mai bine spiritualitatea romaneasca.

| iuliavranceanu a răspuns:

Un mare poet roman happy