| anonim_4396 a întrebat:

Cine a inventat televizorul?

Răspuns Câştigător
mlm
| mlm a răspuns:

In prima parte a sec 20 se incep a pune bazele ideii de televiziune.Philo Farnsworh si Vladimir Zworykin pun bazele primului sistem de televiziune.In 1921 Philo trimite primele imagini electronice, prima televiziune a fost fara sunet si fara culoare(era alb negru). In 1938 s-a vindut primul televizor.

4 răspunsuri:
| iuliand a răspuns:

Un student pe nume Paul Gottlieb Nipkow, avea 20 ani, In 1884 a facut primele schite iar in 1907 a fost transpus design-ul in primul televizor cu tub catodic.

| madalinooooo a răspuns (pentru iuliand):

De fapt nu a fost el ci. Philo Farnsworh si Vladimir Zworykin tot pe la inceputul sec 20

| madalinooooo a răspuns:

Philo Faensworh si Vladimir Zworykin

| madalinooooo a răspuns:

Au fost 2 inventatori independenti care au pus bazele sistemului de televiziune: Philo Farnsworh si Vladimir Zworykin.
In 1927, Philo, in varsta de numai 20 de ani, a transmis primele imagini electronice in laboratorul lui din San Francisco. Imaginile au fost o simpla linie neagra care doar a fost rotita ca sa se vada daca televiziunea poate inregistra si produce miscarea ei. Prima televiziune nu a avut sunet si imaginea era alb-negru, fara alte culori.

Televiziunea este un sistem de transmitere si de primire a imaginii si sunetului prin semnale electonice transmise prin cabluri si fibre optice. Aceste semnale sunt transmise de la o statie de televiziune si sunt primite de televizor sau de firmele care furnizeaza servicii prin cablu.

Dupa ce inventatorii au gasit cai de transmitere a sunetului prin radio si telefon, au inceput sa caute metode de transmitere a imaginii. In prima parte a secolului 20 s-au pus bazele ideii de televiziune.

Primul televizor s-a vandut in Statele Unite in 1938. Din 1960 s-au introdus: televiziunea color, sunetul stereo, si a aparut televiziunea prin cablu care permite receptionarea mai multor canale de televiziune de la mai multe statii.