| XwXLovelyCatXwX a întrebat:

Cine este capitanul Dobrila Eugeniu?

2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Este numele unei strazi din Constanta. Cine a fost ca persoana, nu stiu.

| Werrich a răspuns:

Căpitanul Dobrilă Eugen este un erou care a murit in lupta pentru eliberarea Transilvaniei de Nord, in septembrie 1944 la Valea Crișului Alb
În luptele pentru apărarea satului Sebiş a acţionat compania comandată de căpitanul Dobrilă Eugen.
Atacul inamicului a fost oprit la scurt timp după dezlănţuire, de focul conjugal al armelor automate şi puştilor individuale ale elevilor. Contribuţia decisivă au avut-o mitralierele, care măturau cu foc întregul spaţiu dintre satul Sebiş şi calea ferată.
Timp îndelungat, inamicul a rămas pironit la pământ, dar deodată un tir violent de artilerie şi aruncătoare se abate asupra poziţiilor ocupate de elevi, un obuz se sparge lângă căpitanul Dobrilă Eugen curmându-i viaţa şi rănind doi sergenti.