| SakuraHaruno4348 a întrebat:

Cine îmi poate spune va rog nume de țigănci gen Esmeralda. Nume stereotipice țigănești. Mulțumesc

10 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Portocala.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Baba Omida, mama cîmpinalaughing

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Demelza.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Kassandra e numele frumosei tiganci din telenovela cu acelasi nume.
Alte nume folosite foarte mult de rromi, sunt si Raisa, Denisa, Rafaela, Lacrima, Panseluța, Pamela, Flacăra, Brazilianca...

| gabicoo a răspuns:

Am lucrat cu rromi, în calitate de profesor!
Am întâlnit următoarele prenume, de fete, mai deosebite: Medalioana, Mercedesa, Alămâia, Portocala, Trandafira, Argentina, Aura!
Fie își pun nume legate de fructe și flori, fie de mașini străine dar mai ales nume legate de bijuterii și metale prețioase! (Argentina nu se referă la țara respectivă ci la argint). Numele de familie: Stănescu!

Ca nume mai deosebite de băieți: Stănescu Premier (de la o rețea de magazine din Suceava), Stănescu Pardaian, Stănescu Sperman (așa cum vezi) și frații Stănescu Ferdinand Întâi și Stănescu Ferdinand Doi!

| blackann a răspuns:

Vitrina, Sarmala, Franzela, Damigeana, Ciocardela, Levantica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stropinela

| IceRope a răspuns:

Spidermana, Volkswagina, Herpesica, Largaretta, Ciorinella, etc.

| Kaonashii a răspuns:

Esmeralda nu e spaniol?
Iti zic din ce am cunoscut personal
Mercedesa. Lămâița. Zmeura. Rahela. America. Flăcărica. Romina

| CassieII a răspuns:

Roza, Lexi, Loludi, Zemfira, Zara, Zora, Marco, Rafaela.
Sunt nume pe care le cunosc de la foștii/foste colege din generală care erau țigani pur sânge.