| Giulyana_Giuly_1991 a întrebat:

Cine imi spune si mie rolurile semnelor de punctuatie? Vreau cat mai pe scurt si la obiect, ca sa pot intelege si cu exemple.Pe internet sunt foarte detaliate si imi e greu sa le percep. Ajutor, va rog.Acord funda

Răspuns Câştigător
| IuliaAna23 a răspuns:

. Marcheaza sfarsitul propozitiilor enuntiative.
? Marcheaza sfarsitul unei propozitii interogative / mareste expresivitatea enuntului.
! marcheaza sfarsitul unei propozitii exclamative / exprima nedumerire, surpiza, uimire.
... Marcheaza intreruperile din cursul vorbirii / omiterea unui pasaj (ex. Nu te mai inteleg...)
, Marcheaza o enumeratie (zbor de randunele, ciori si rate) / prezenta cazului vocativ( Ionele, vino aici! )/ trecerea de la vorbire directa la vb indirecta (Adu cana, zice mama) /separarea a doua prop. ( Elevul scria, iar profesorul dicta )
- Marcheaza caderea unei vocale si evitatrea hiatului( se-ntelege)/ rostirea intr-o singura silaba a 2 parti de vorbire diferite( intr-o ), pastrarea ritmului si masurii in poezie.
: Marcheaz o enumeratie/ inceputul replicilor unui personaj.

2 răspunsuri:
| Iunix a răspuns:

Tu de ce ai pus semne de punctuație în această întrebare Cum ai ales ordinea şi locul în care să le pui

( ca să înțelegi şi mai bine nu am folosit semne de punctuație în răspunsul de mai sus )

... pf. Semnele de punctuație au rolul de ai indica într-o oarecare măsură cititorului cum să citească textul, cu ce intonație, când să facă pauze etc.