| OanaMariaG a întrebat:

Cine poate sa imi spuna care sunt toate filmele romanesti care prezinta opere literare?

Răspuns Câştigător
aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Ciuleandra, Neamul Şoimăreştilor, Fraţii Jderi, Ultima noapte de dragoste, întâia noapte de război, Enigma Otiliei, Bietul Ioanide, Craii de Curtea-Veche, Desfăşurarea, Dincolo de pod(Mara), Porţile albastre ale oraşului(ecranizarea nuvelei O oră din august de Marin Preda), Adela,

6 răspunsuri:
| costyn162 a răspuns:

Sunt foarte multe iar operele literare vechi sunt in marea lor majoritate ilustrate in filme. Ar trebui sa cauti opera care te intereseaza si asa afli daca este film. De amintit toate este cam imposibil pentru ca, repet, sunt foarte multe.

| ATHOS a răspuns:

Sunt multe, frumoasa domnisoara. O sa-ti spun cateva, insa, cred eu, ar fi mult mai indicat sa citesti operele:Ion, Rascoala, Padurea Spanzuratilor, Morometii, Cel mai iubit dintre pamanteni, etc.

| Iuliaana a răspuns:

Chirita la Iasi,
Baltagul,
O scrisoare pierduta,
Amintiri din copilarie,
O noapte furtunoasa,
Doua lozuri,
D-ale carnavalului,
Pacala,
De ce trag clopotele, Mitică?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Multebig grin sunt cele mentionate de cei care au psotat mai jos. dar daca vrei sa vezi un film pentru un test sau examen ceva...iti recomand sa si citesti.scenariile unor filme au suferit modificari datorita regizorilor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Apropo.ine senta s e intampla ce este scris dar sa nu te bazezi pe detalii minore din filme ca poate scrii tampenii

| Denisaa a răspuns:

Filme care prezinta opere literarethinking
Baltagul, O scrisoare pierduta, Amintiri din copilarie, Dumbrava minunata, Morometii...etc...