| frafafafaf a întrebat:

Cine sau ce este Nosferatu?

4 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Oare de acolo vine şi cuvântul nostru românesc Nesuferitu'?

| GabiDumitrescu a răspuns:

Unul dintre cele mai tari albume de metal scoase vreodata! https://www.youtube.com/watch?v=1RE-Mjvp0bU

| aXy99 a răspuns:

Nosferatum – Simfonia groazei este un film mut german în cinci acte, produs în anul 1922 sub regia lui Friedrich Wilhelm Murnau. Filmul este o adaptare neautorizată a romanului „Dracula" scris de irlandezul Bram Stoker (1847-1912). De asemenea, este unul dintre cele mai cunoscute filme expresioniste germane.

- wiki

| JicaContra a răspuns:

Https://www.google.com/search?q=Nosferatu

raspunsul fara basini in cap este ca este cel mai urat vampir posibil

cat despre ce ti-a raspuns aXy99 care ma ignora pentru ca l-am pus cu botul pe labe, hai sa o mai fac odata... NU este nici un film, pentru ca respectivul film e NUMAI unul dintre aplicatiile respectivei idei, am vazut cu ochisorii mei mici si porcini un serial cu vampiri in care Nosferatu era un intreg clan, iar ideea reapare in multe filme si seriale cu vampiri, inclusiv de curand, in serialul Van Helsing:
https://www.imdb.com/title/tt5197820/
in care e FOARTE evidenta ideea de Nosferatu la vampirii care traiau sub pamant