| skydi a întrebat:

Creatie proprie.As dori doar sa stiu ce sentimente va trezeste aceasta poezie?

"De cînd salcîmii…"

Pe cînd trist s-a făcut pe pamînt,
Spre lună sîngeraţi cînd urlă cîinii
La margine de jale şi nici un gînd,
Amor nici nu e, uscîndu-se de cînd salcîmii…

Cu fruntea în jos în camera rece,
Osteniţi nu pot adormi, batrînii…
În geam demult, nimeni nu mai trece,
De cînd flori nu mai plîng salcîmii…

Trădare, ameţitoare durere,
Din lacrimă, izvor plîngînd...
Uşa sufletului nu se mai vede,
De cînd nopţi aud tot plouînd...

Pe suflet amar, stropi reci şi grei,
Visez şi plîng, dimineţi în ceaţă...
Se prefac în gheaţa, pe ochii mei,
Apoi în piatra grea, pe faţă...

15 răspunsuri:
| Necrophagist a răspuns:

Te joci prea mult între resemnare şi agresivitate,rima e slabă,îmi place originalitatea,devreme ce comentatorii bâtă de mai sus zic că se simte tristeţea o pot numi reuşită,totuşi aş vrea să simt ceva fiori adevăraţi,o nebunie mai curată dincolo de descrierea rigidă apoi impresionistă a sinelui.
Ceva de remarcat,e ceva de capul tău, ai o sensibilitate aparte pe care o recunoşti tu însuţi, dar o împărtăşeşti în loc să faci din macabru creator ceea ce mă face să cred că nu simţi în adevăratul sens al cuvântului

| Necrophagist a răspuns:

Analizând restul întrebărilor,ce fel de don'şoare ai cunoscut tu de te-ai întristat atât de tare, o melancolie profundă şi liniştită ce tinde spre abisuri ontologice mai distrage omul de la asta, sau simţi neapărat să te salvezi de iubirea lor?

| mgtow a răspuns:

Ceva de singuratate.

| BubblesDoubleS a răspuns:

Interesanta idee.
Imi place sa ca origianlitate ceea ce este bine.
2 cuvinte ce cred ca descrie poezia :
Abstract, Drama pe ritmuri lente.
1. Renunta la atatea puncte de suspenise stiu ca vrei sa marchezi tacerea, acel suspans al inimii tale insa e inestetic.
2.Incearca sa faci rima. Incepe sa faci rima imbratisata sau imperecheata, mi se par mai usoare astea. Si incearca, adica fa sa rimeze parti de propozitie diferite intre ele. verb-pronume nu numai subiect cu subiect alea alea si la moduri diferite. happywinking
2.Pastreaza rimul si masura. Va fi mai frumos la citire.
3. Unele versuri mi se par mai incurcate, ceea ce da o tenta de interes cititorului imi place, dar in acelasi timp ma zapaceste.
4. Hai ca ai potentialhee heemai exerseaza
Scrii si proza?
O seara placuta happy

| SMaricel a răspuns:

Despre tristete.

| ZZG a răspuns:

E interesanta ideea, ar trebui sa mai lucrezi putin la masura.

| ZZG a răspuns:

@ catalinaale
Doh! C'mon! "poezie foarte poetica"?

| spike625 a răspuns:

Ce tot atata tristete eu pot sa fac una mult mai trista si sunt o persoana foarte opstimista dar daca in cap imi vin rime din astea...si oricum nu prea ai folosit cuvintele cum trebuie, nu stiu nota 7

| sorina_2044 a răspuns:

E frumoasa desi cred ca ai mai putea lucra la ea, tema poeziei este inguratatea asta e clar dar incearca sa o faci si mai vizibila. Multa bafta

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Felicitari e super!
Triste si singuratate.sad

| PurityBecameBlasfemy a răspuns:

Calatoresc in timpurile vechi cu gandul

| DعeutZa a răspuns:

sad tristete.

| asdfghjklmnb a răspuns:

Cam multa tristete, nu crezi? ori cum e ff poetica si artisticawinking:X

| Ynutzika a răspuns:

Tot ce pot sa zic este: Felicitari! Este foarte emotionant si aproape m-ai facut sa plang! laughing

| tentare a răspuns:

Draga skydi - scrie poezia in cateva versuri -cu alte cuvinte dar pastrind ideea.